Dinimizde Bereketin ve Misafirin Önemi

Bereketin ve Misafirin Önemi

BEREKETLENEN YEMEK

Cabir radiyallahu anh şöyle anlatıyor.:
Hendek kazıldığı zaman, peygamber efendimiz aleyhisselam çok acıkmış bir halde gördüm. İslami sohbetci

20230201 203341Misafirperverliğin Dinimizdeki önemi   islami sohbetci

Cabir radiyallahu anh şöyle anlatıyor.:
Hendek kazıldığı zaman, peygamber efendimiz aleyhisselam çok acıkmış bir halde gördüm. Evde bulunan zevceme döndüm ve durumu anlatıp evde ne olduğunu sordum. O da bana içerisinde üç kiloluk arpa olan bir kap çıkardı.

Küçük de bir koynumuz vardı.Ben koyunu kestim. Zevcem de o arpayı öğüttü, ikimiz de işimizi aynı zamanda tamamladık. Koyunu parçalayıp kazana koydum. Sonra Allah’ın Resulünü yemeğe davet etmek için gittim.

Zevcem:

– Beni, Allah’ın Resulu ve yanındakilerden utandırma! demişti. Ben peygamber aleyhisselamın yanına geldim. Kendisine gizlice vaziyeti söyleyip dedim ki:
– Ey Allah’ın Resulü, küçük koyununuzu kestik. Evde bulunan üç kiloluk arpayı da öğüttük. Yanındaki cemaat ile beraber yemek için bize buyurun…

Peygamber efendimiz aleyhisselam yüksek bir sesle:
– Ey Hendek halkı, Cabir bir ziyafet vermiş, haydin gidelim, diye çağırdıktan sonra, Ben gelene kadar kazanı ocaktan indirmeyin, hamuru da pişirmeyin, diye ilavede bulundu.
Ben eve önce geldim, Allah’ın Resulu de diğer insanların önünde yürüyerek geldi.
Zevcenin yanına geldiğim zaman, kalabalık misafir topluluğunu görünce, onları ağırlayamayacağından endişe ettiği için, bana;

– Allah, seni şöyle yapsın, diye seslendi. Ben de kendisine:

– Senin söylediklerini söyledim, diye cevap verdim. Ve zevcem hazırladığı hamuru çıkardı. Allah’ın Resulu mübarek tükürüğünden sürerek hamuru bereketlendirdi. Sonra gidip kazana da tükürüğünden sürerek onu da bereketlendirdi.

Daha sonra zevceme:

– Yoğurup ekmek yapan bir kadın daha çağır da, o da seninle beraber ekmek yapsın, buyurdular. Kazanı ocaktan indirmeyin, avuçla, yahut kepçe ile alın, diye ilave ettiler.
Allah’ın Resulu ile beraber gelenlerin sayısı bin kişi idi. Allah’a yemin ederim ki, bunların hepsi yediler. Onlar evi terketip gittikleri zaman, kazanımız olduğu gibi fokur fokur kaynamaya devam ediyordu;
Hamurumuzdan da olduğu gibi ekmek yapılmaya devam ediliyordu. Yani ne kazandan bir şey eksilmişti, ne de hamurdan..
(Buhari)20230201 203417Osmalıda Misafirperverliğin önemi   islami sohbetci

EzeLGenelİslami Sohbet
Dinimizde Bereketin ve Misafirin Önemi Bereketin ve Misafirin Önemi BEREKETLENEN YEMEK Cabir radiyallahu anh şöyle anlatıyor.: Hendek kazıldığı zaman, peygamber efendimiz aleyhisselam çok acıkmış bir halde gördüm. İslami sohbetci Misafirperverliğin Dinimizdeki önemi   islami sohbetci Cabir radiyallahu anh şöyle anlatıyor.: Hendek kazıldığı zaman, peygamber efendimiz aleyhisselam çok acıkmış bir halde gördüm. Evde bulunan zevceme döndüm ve durumu...