Cuma Günün Önemi Ve Ne Yapmalıyız

Güzel Bir Cuma Günü

Selamün Aleykum VE Rahmetullah Ve Berekatuhu.

Müslüman alemi için mübarek kabul edilen cuma günü geldi çattı. Müslümanların, Allah’ya yaklaşmak, günahlarından tövbe etmek için ibadet etmeye ayırdığı cuma günü nasıl ibadet edilir?

Cuma günü Müslümanlar açısından önemli bir gündür.  islami  sohbet 

Dinimizde farz olan namazlardan biri olan cuma namazı, Cuma günü öğle vaktinde cami ve mescidlerde cemaatle kılınır.

Yüce Allah (c.c.) bir ayette, ”Ey iman edenler! Cuna günü namaz için çağrı yapıldığı zaman hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır.”(10)

buyurmuştur.Peygamberimiz Hz.Muhammed (s,a.v) de  bir hadisinde cuma gününün önemini şöyle belirtmiştir:
éBir kimse güzelce abdesst alarak cuma namazı için camiye gidip hutbeyi dinler ve cuma namazını kılarsa iki cuma arasındaki günahları bağışlar.

Güzel Bir Cuma Günü Ne Yapmalıyız

Müslümanlar, cuma günü abdest veya boy abdesti aldıkdan sonra camiye gitmeye önem verirler.

Camide, cuma namazıından önce din görevlisinin yaptığı konuşmayı, cuma namazının ilk dört rekat sünneti kılındıktan sonra imamın minberden okuduğu hutbeyi dinlerler, Böylece Müslümanlar, dini konularda yeni bilgiler edinip kendilerini geliştirirler.

Bunun yanında cuma günleri camilerde bir araya gelen Müslümanlar, birbirlerinin sıkıntılardan ve sorunlarından haberdar olurlar.

Paylaşma ve yardımlaşmaya önem verirler. Bu da Müslümanlar arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarını güçlendirir. Toplumsal birlik ve beraberliği pekişir

Sahip olduğu özelliklerden dolayı gerek fert gerekse toplum olarak Müslümanlar Açısından büyük önem taşıyan Cuma gününde, farz olan cuma namazının dışında boy abdesti almak (Bazı alimlere göre farzdır), bıyıkları kısaltma, tırnak kesme, vb. bedeni temizlikleri yapmak, güzel ve temiz elbise giymek, güzel koku sürmek.

İşte cuma günü yapılacak ibadetler (Cuma günü sabah namazından önce Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etebü ileyh, okuyanın deniz köpüğü kadar da olsa günahları affolur.) [İbni sünni]

İslami sohbet platformu olarak olarak  Cuma Günün Önemi  Ve Ne Yapmalıyız  sonuna geldik başka başka konuda  görüşmek dileğiyle.

Selamün Aleykum VE Rahmetullah Ve Berekatuhu.

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/cuma-mesajlari-cami-resimli-57.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/10/cuma-mesajlari-cami-resimli-57-300x300.jpgEzeLGenel
Cuma Günün Önemi Ve Ne Yapmalıyız Güzel Bir Cuma Günü Selamün Aleykum VE Rahmetullah Ve Berekatuhu. Müslüman alemi için mübarek kabul edilen cuma günü geldi çattı. Müslümanların, Allah'ya yaklaşmak, günahlarından tövbe etmek için ibadet etmeye ayırdığı cuma günü nasıl ibadet edilir? Cuma günü Müslümanlar açısından önemli bir gündür.  islami  sohbet  Dinimizde farz olan namazlardan...