Cebel-i Rahme Rahmet Tepesi Nerede?

Abdestin Çıktığı Yer İlk Abdest

İlk  Tövbenin Kabul Olduğu Tepe

Cebel-i Rahme: Rahme Tepesi, İslami sohbet

Cebel-i Rahme Tepesi Nerede?
Arafat ve Rahmet Tepesi

Haccın en önemli rüknü ” vakfe” nin yapıldığı yer olan Arafat, Mekke’nin 25 kilometre doğusunda, ova görünüşünde bir alan. Cebel-i Rahme, yaklaşık 14 kilometrekare alana sahip Arafat’ın kuzey kesiminde bulunuyor.

Cebeli Rahme Rahmet Tepesi nerede özelliği nedir?
Hz. Adem ile Hz. Havva annemizin buluştuğu tepe. Hacıların vakfeye durmak için etrafında toplandığı ve günahların silindiği tepe

Burası, İNSANLIK  serüvenin başladığı yerdir.

Hz. Adem ve Havva’nın yeryüzünde ilk defa buluştuğu yer.

Hz. Adem, cennete, yasak ağaca yürür (hata yapar) ve meyvesinden yer. Sonra,

Bismillahirrahmanirrahim.

“Rabbena zalemna enfusena ve in lem tağfirlena ve terhemna lenekunenne minel hasirin”(Araf-23) Ayette buyrulduğu gibi,

Hz. Havva ile birlikte, “Ya Rab, biz kendimize zulmettik. Eğer sen bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, kaybedenlerden oluruz Ya Rabbi!” diye feryat ederler. Allah, onları cennetten çıkarır. Hz. Adem ile Havva, ilk defa bu dağın tepesinde buluşurlar.

Hz. Adem ile Havva günahlarından dolayı gözyaşlarına boğulurlar, ağlarlar ve yalvarırlar: Ya Rabbi sana nasıl tevbe edelim, bize tevbeyi öğret. Allahu Teala Hz. Adem’e öğretir.

Ey Adem! harama yürüdüğün ayakları topuklarınla beraber yıka. Yasak ağaca uzanan elini, harama uzanın elini dirseğinle beraber yıka.

Harama baktığın yüzünü yıka, yediğin ağzını, kokladığını burnunu yıka. Abdest, Hz. Adem’in tövbesidir.  İlk abdesti alan Hz. Adem’dir. Her abdest bir tövbededir aslında. Her abdestle dökülen maddi kirler değil, günah kirleridir.

Yasin Suresi’ni hatırlayalım:

Bismillahirrahmanirrahim.
“O gün insanların ağızlarını mühürleriz, ellerini konuştururuz, ayakları kazandıklarına şahitlik eder.” Kıyamet günü, elimiz, ayağımız aleyhimize şahitlik etmesin diye Allah abdest nimetini vermiştir insanlığa. Abdest olmasaydı, hepimiz organlarımızın aleyhimize şahitliğinden helak olurduk.

Abdestliyken abdest almaya ne der eskiler?

Nurun ala nur işte bundandır. Her abdest bir tövbedir. Aldığımız her abdest günahlarımıza tövbe olsun, nur olsun, rahmet olsun.

Allah’ım benim dualarımı bana dua edenlerin duasını benden dua bekleyenlerin duasını ve ümmeti Muhammed’in dualarını kabul etsin inşallah Ya Rabbim

Abdest Alırken Nasıl Niyet Edilir? Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra: “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diye niyet edilir.

Abdest Nasıl Alınır?

Eller yıkanır, ağıza su verilir, buruna su verilir, yüz yıkanır. Sağ kol yıkanır, sol kol yıkanır, baş meshedilir, Kulaklar meshedilir, Boyun meshedilir. Sağ ayak yıkanır, sol ayak yıkanır. Ve abdest bu şekilde bitmiş olur.

Abdest Farzları

Hanefi mezhebinde abdestin farzı dörttür.

1- Yüzü yıkamak

2- Elleri dirseklerle beraber yıkamak

3- Başın dörtte birini mesh etmek

4- Ayak

İslami sohbet platformu  olarak, Cebel-i Rahmet Tepesi / Cebel-i Rahme  Başlıklı konumuzun sonuna geldik başka bir konuda görüşmek dileğiyle Sevgiler saygılar  Dini Sohbet İslamisohbetci.com 

~~Selam ve Dua ile~~

EzeLGenelİslami Sohbet
Cebel-i Rahme Rahmet Tepesi Nerede? Abdestin Çıktığı Yer İlk Abdest İlk  Tövbenin Kabul Olduğu Tepe Cebel-i Rahme: Rahme Tepesi, İslami sohbet Cebel-i Rahme Tepesi Nerede? Arafat ve Rahmet Tepesi Haccın en önemli rüknü ' vakfe' nin yapıldığı yer olan Arafat, Mekke'nin 25 kilometre doğusunda, ova görünüşünde bir alan. Cebel-i Rahme, yaklaşık 14 kilometrekare alana...