Konu Başlıkları

Bereket peygamberi Kimdir
islami sohbet

Makam46

Bereket Peygamberi Hz.Dalyan İslamisohbetci.com

Bereket peygamberi Kimdir

Bir kıtlık senesinde Tarus’a davet edilen Danyal Peygamber’in Tarsus’a gelmesiyle birlikte bolluk olmuştur.
Bu nedenle Danyal Peygamber Babil’e geri gönderilmemiş , ölünce de Tarsus’ta şimdiki Makam Camisi olarak anılan yere gömülmüştür.
Hz. Ömer’in emri üzerine önceki yerine gayet derince defnettirilip üzerinden de Berdan Nehri’nden gelen ufak bir çayın suyunu kabrin üzerinden geçecek şekilde akıtıp hiç kimsenin kabre el sürmeyeceği şeklinde emniyete alınmıştır.
Nitekim caminin son tamiratı sırasında çok derinlerde caminin arka ve alt kısmında suyun giriş yerinde gayet kalın ve gayet muntazam mazgal demirleri çıkmıştır.

Danyal Peygamberin cesedi, bu mazgallardan geçen suyun çok aşağısındadır. sözü edilen konusu alanda yapılan kazı sonucu mezar ortaya çıkarılmış ve çevre düzenlemesi yapılarak 2014 yılından itibaren Danyal Peygamberin Kabri olarak ziyarete açılmıştır.

Danyal Peygamberin Yüzüğü Başından geçen maceraların sembolü olarak parmağındaki yüzüğün taşına biri erkek, biri dişi ile aslanın sarasında bulunan genç bir çocuğun dişi aslan tarafından sevilmesi işlenmiştir.

Danyal aleyhisselam, Tevratta Efendimiz (s.a.v) Hazretlerinin sıfatlarını okudukça ona karşı içinde büyük bir muhabbet oluyordu. Bir gün duasında: Ya Rabbim benim defin işlerimi Ümmeti Muhammet (s.a.v) yapsın diye Allah’a yalvardı. Allah duasını kabul etti Allah her şeyi bir sebebe bağlamıştır.

Bunun üzerine israiloğularından doğan erkek çocuklarının öldürülmesini emreder.
Bu nedenle Hz. Danyal dünyaya gelince ailesi onu dağ başında bir mağaraya bırakır.
Büyüyünceye kadar mağarada yaşayan Danyal Peygamber daha sonra kavmi arasına karışır.
Danyal Peygamber Babil Kralı II, Nebukadnezar (MÖ 605- 562) zamanında yaşamış Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleriyle kurtarmış bir peygamberdir.
Bu nedenle Danyal peygamber Babil’e geri gönderilmemiş ölünce de Tarsus’ta şimdiki Makam Camisi’nin bulunduğu yere gömülmüştür.
Bir kıtlık senesinde Tarsus’a davet edilir, Tarsus’a gelmesiyle birlikte bolluk, bereket olur.

Bu yüzden Hz. Danyal “Bereket Peygamberi” olarak da bilinir. Hz. Danyal Peygamber Kimdir Ahdi Atikte  adı Daniel (Daniel, 1/6-8) olarak geçmektedir Ahdi Atik’te bir başka Daniel daha zikredilmektedir ki (Hezekiel, 14,14, 20; 28,3) onun kutsal kitap yazarıyla ilgisi yoktur.

Muhtemelen bu ikincisi, Uğarit metinlerinde nakledilen Fenike geleneğinin meşhur salih ve bilge kişisidir. (Anciden Testament, s. 1027) Danyal İbrane’de “Tanrı hükmetti” veya “Benim hakimim Tanrı’dır” anlamına gelmektedir

Hazreti Danyal Aleyhisselâm’ın Duası

Arapça Okunuşu:
Elhamdülillahillezi la yensa men zekerahu elhamdülillahillezi la yekilü men tevekkele aleyhi ila ğayrihi elhamdülillahillezi hüve sigatüne hıne tegatıu annelhıyalü elhamdülillahillezi hüve raceune yevme tesüü zununüna bi a’melina elhamdülillahillezi yekşifü durrane ındekürabina elhamdülilahillezi yeczi bi ihsani ihsanen elhamdülillahillezi yeczi bissabrinecat.

Türkçe Okunuşu:
Bütün hamdler kendisini zikredeni unutmayan Allah’ü Teala’ya mahsustur. Tüm hamdler Kendisine ümit bağlayanı mahrum etmeyen Allah’ü Teala’ya aittir. Tüm övgüler kendisine tevekkül edeni başkasına ısmarlamayan Allah’u Teala’ya mahsustur. Cümle Hamd-ü senalar bütün çaremiz tükendiğinde tek güvencemiz olan Allah’ü Teala’ya aittir. Bütün hamd-ü senalar iyiliğe iyilikle karşılık veren Allah-ü Teala’ya mahsus tahsis edilmiştir.

İslami sohbet platformu olarak  islamisohbetci Sohbet sitesine hoş geldiniz, sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmak istiyoruz aramızda iyi insanları barındırmak kötü insanları zaten tutmuyoruz, bizim için biz kötü insanları iyi olmaları için uğraşırız ama sapıklık içerine girenleri aramızda tutmuyoruz atıyoruz. sitemiz içerinde ,odamızda herkesi bekliyoruz.

sohbet#kelebek#mirc# sohbetchat# chat# sanal alem, lafazan, Müslümanlar sohbet#mobil sohbet#sevdasohbet# zurna# islamisohbet#dini sohbet#istanbul sohbet odaları# gurbetçi sohbet#almanya sohbet odaları  tasavvuf sohbet odaları islami chat evlik  alanlarında hizmet vermekteyiz. 

Kalbimizden geçen en güzel duaların kabul olması dileğimle Selam ve dua ile kalın

Selamun Aleykum ve Rahmetullah

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/dalyan.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/dalyan-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Bereket peygamberi Kimdir islami sohbet Bereket peygamberi Kimdir Bir kıtlık senesinde Tarus'a davet edilen Danyal Peygamber'in Tarsus'a gelmesiyle birlikte bolluk olmuştur. Bu nedenle Danyal Peygamber Babil'e geri gönderilmemiş , ölünce de Tarsus'ta şimdiki Makam Camisi olarak anılan yere gömülmüştür. Hz. Ömer'in emri üzerine önceki yerine gayet derince defnettirilip üzerinden de Berdan Nehri'nden gelen ufak...