1 Nisan Şakası ve İslam Alemi

İslam dininde 1 Nisan kutlaması diye bir kutlama yoktur.

Selamun Aleykum ve Rahmetullah 1Nisan  Şakası Başlıklı konumuzu kaleme alacağım. Çocukluğumda okul yıllarımda arkadaşlar arasında Nisan 1 şakası yapardık bilmeden. bugünün şaka günü değil de topluca Müslümanların katledilme günüymüş maalesef Müslümanların topluca şehit edilme günüymüş İslam Aleminde tüm şehit olan Müslümanların Ruhları Şad olsun  islami sohbet

İslam dininde 1 Nisan kutlaması diye bir kutlama yoktur.

İslam dini İslam dışı olan her uygulamayı reddetmiş tiŕ. “1 Nisan” veya “Nisan bir” adı altında şakalar yapılarak yıllardır kutlanılan bu adet İslam düşmanı hristıyanların Müslümanlarla oynadığı oyun ve hilelerinin bir parçasını dır. Ne yazık ki, geçmişi hiç sorgulamadan önüne sunulan her şeyi, bir armağan gibi kabul eden milletiz.

💕Ertesi Sabah, yani 1 Nisan sabah Haçlı ordusu komutan ı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar ‘Yemin etmiştiniz, dediklerinde Haçlı ordusu komutanı ‘Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur’ diye cevap verir ve bütün Müslümanlar orada şehit edilir.

İşte o gün bugündür 1Nisan hristiyanlar arasında ‘Hile Günü’ olarak kutlanmaktadır.
Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1  Nisan’lar bir şaka günü olarak kutlanmaktadır. ve bu şakaları yapacağız derken ne derece yalan ve hilenin içerisinde olduklarının farkında değiller. Bu haller bir Müslümana yakışmayacağı gibi, İslam dini içinde hile, yalan ve kandırmaca olan hiç bir oyun ve şakayı barındıramaz.

Allah ve Resulü bizleri ehli kuffarın adet ve alametleri olan şeyleri yapmak onlar gibi davranmaktan katiyyetle men etmişler dir. Bu meseleyi iyi kavraya bilmek için önce şu ayet ve hadisleri göz önüne getirmek gerekir: Ayetler;
1-İyilik ve takva konusunda yardımlasın, günah ve haddi aşmada yardım ( aşmayın ve Allah’tan korkup sakının. ( 644)💕

💕Kafir ülkede miladi Nisan ayının ilk günü İnsanlar arasında yaygın hale gelmekte, bazı Müslümanlar da bu konuda onları taklit etmekte ve bu günde yalanı caiz görmektedir.

Nisan 1 şakası nerede çıkmıştır?

1Nisan’a. “aptallar günü” adını verdiler. Bu günde herkes sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Yıllar sonra Ocak ayının yılın ilk ayı olmasına alışınca, Fransızlar 1Nisan gününü kültürlerinin bir parçası görerek devam ettiler. Oradan da bütün dünyaya bir şaka günü olarak yayıldı.💕
1Nisan Şakası neden günahı ?Farklı kültür ve inançlara dayalı bir alışkanlık olan 1Nisan günü direkt olarak Bu nedenle haram denmemekte, Ancak yalan söyleyerek yapılan şakaların temelinde yalan olduğu için bu alışkanlık haramdır.

Bugünün ( 1Nisan) Müslümanlar için bir katliam günün olduğuna dair herhangi bir sağlam bilgiye rastlayamadık.
Genellikle değişik ülkelerde belli bir efsaneye dayalı olarak söz konusu edilen bazı Menkibeler vardır. “Nisan 1” şakası hakkında farklı kültür, inanç ve dillerde efsaneler bulunmaktadır:
💕Allah’ a hamd olsun.
Hamd, yalnızca Allah’adir
yalan, her vakitte tartışmasız haram. kafirleri taklit etmek, bu ve başka konularda onlara benzemeye çalışmak, asla caiz değildir.
Nitekim Peygamber (s.a.v) bu konuda şöyle buyurmuştur;
مَنْ تَشَبَّهَ بِقَوْمٍ فَهُوَ مِنْهُمْ. [ رواه أبو داود وأحمد ]
” Ķim, bir topluluğa (kavme) benzerse (onların giyindiği gibi giyinirse, gittiği yolda giderse ve onların işlerse, günah ve sevap bakımından ) o da onlardan dır.”

15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya’daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini kuşatır.
Uzun süresi bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının de etkisiyle, kale koruyabilmektedir.

Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kuran bir elinde İncil ” Su iki kutsal kitap üzerine yemin ederim.
💕Kutsal kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu aksam size bir şey yapmayacağım.” der, taahhütte bulunur . Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar, Haçlı ordusunun komutana güvenerek kaleyi teslim ederler. Ama bakın neler yaşanır? Ertesi Sabah, yani 1Nisan Sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların katledilmesi için emir verir.

Bunun üzerine, kaleyi Haçlılara teslim eden Müslümanlar şunu söyler; ” Haçlı iki kutsal kitap adına yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz, ne oldu?
💕 Hani iki kutsal kitap adına yemin etmişsiniz, bize söz vermişsiniz, ne oldu? Haçlı ordusu komutanı da şu mukabelede bulunur; ” Benim sözümü size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yok dur.” Haç kumandanın sözüne itimat eden Müslümanlar, ihanete uğradıklarını öğrendiğinde artık çok geçtir .Ve tüm Müslümanlar hemen orada şehit edilir. Boşuna denmemiş; Domuzdan post, gavurdan dost olmaz” diye..

İşte o gün bugündür 1Nisan hristıyanlar arasında “Hile Günü”  olarak kutlanmaktadır.
Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1Nisan’lar hala bir şaka günü olarak kutlanmaktadır..

İslami sohbet platformu olarak 1 Nisan Şakası ve İslam Alemi  makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle İslami sohbetci  Dini Sohbet Sohbet sitesinden Sevgiler saygılar

EzeLdini sohbetGenelİslami Sohbet
 1 Nisan Şakası ve İslam Alemi İslam dininde 1 Nisan kutlaması diye bir kutlama yoktur. Selamun Aleykum ve Rahmetullah 1Nisan  Şakası Başlıklı konumuzu kaleme alacağım. Çocukluğumda okul yıllarımda arkadaşlar arasında Nisan 1 şakası yapardık bilmeden. bugünün şaka günü değil de topluca Müslümanların katledilme günüymüş maalesef Müslümanların topluca şehit edilme günüymüş İslam...