VASİYET İBRETLİK HİKAYE.

Vasiyet “Kadıyı Satın Aldığın Gün Adalet ölür.

Ayrtt 300x200

İbretlik hikayeler biz insanlara düşünme fırsatı verir. ibret almamız için. İbretlik Hikayemiz, Fatih Sultan Mehmet’in “Kadıyı satın aldığın gün Adalet ölür, Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür. ” sözünü anımsatmak ve bir ders çıkarmak için yazılmıştır, ibretlik hikayeler yazımızı sonuna kadar okuyun, Tek oğlu bulunan varlıklı bir çiftçi yaşlanıp yatağa düşer ve oğluna vasiyetini söyler: “Yatağın altında, içi altın dolu iki tane kese var. Bunlardan biri senin, diğerini de memleketin en büyük eşkıyasını bulup ona vereceksin, Sebebini sorma, vasiyetim böyledir!” Yaşlı adam bir kaç gün sonra ölür. Oğlu, memleketin en büyük eşkıya bulmak için ülkeyi dolaşmaya başlar. Fakat nereye gitse, hangi eşkıyayı sorsa, ondan daha da namlısı, kanlısı, belalısı olduğunu öğrenir, bu şekilde aylarca dolaşır. islami sohbet Nihayet, ülkenin yol vermez dağlarla çevrili bir kösesinde öyle bir eşkıyanın adını işitmiş ki Allah böylelerin şerrinden saklasın, köylüler korkularından ismini bile fısıldayarak söylermiş. Hükmettiği dağların yamaçları onun öldürdüğü insanların cesetleriyle doluymuş. İslamisohbetci.com

Bizim delikanlı “Yedi dağın eşkıyasının namını dinleyince “bundan daha canavarı olamaz” deyip, eşkıyanın yaşadığı en büyük dağa doğru yola çıkmış. Kışın ortasında doğa vardığında eşkıyanın adamları “Tek başına bu dağda ne gezersin bre ahmak?” delikanlıyı esir almışlar. Delikanlı “ağanıza bir hediye getirdim.” deyince onu yedi dağın eşkıyasının karşısına çıkarmışlar. Eşkıya hakikaten dedikleri kadar varmış, Delikanlı cesaretini toplayıp babasının vasiyetini anlatmış ve koynundan kesenin birini çıkarıp yedi dağın eşkıyasına uzatmış. Ağam, bunu size vermezsem babam mezarında rahat yatmaz. lütfen kabul edin. O namlı eşkıyanın yüzünde babacan bir ifade belirmiş:

“Sevdim seni, Safsın, temizsin, dünyadan haberin yok. Benim namım bu dağları sarmıştır. Lakin memlekette benden büyük bir eşkıya daha bulunur. Biz eşkıya da olsak hak etmediğimiz mala el sürmeyiz. Sen şimdi geldiğin yoldan dön, şehre var Gidip kadı efendiyi bul. Memleketin en büyük eşkıyası odur. Selamımı söyle bu keseyi ona ver.” Sonra adamlarına emretmiş: “Bu yiğidi, başına bir iş gelmeden düze indirin, şehir yolunda bırakın!” Delikanlı şehre inmiş kadı efendinin konağına varmış, başından geçenleri anlatmış ” işte böyle kadı efendi bu herseyi hak eden sizmişsiniz, ben de eğer kabul ederseniz size takdime geldi.

Kadı efendi yerinden fırlamış: Vay ahlaksız eşkıya! Hakkımızda neler demiş, Be hey Allah’tan korkmaz kul, sen ne yüzle bana haram para teklif edersin? Şimdi yatırayım mı seni kırbaç altına?” Efendim ben de anlatılanlara uydum, ne yapacağımı bilmez haldeyim. Bana acıyın. Kadı efendi, gözünü uzaklara dikip biraz düşünmüş, sonra kara kaplıyı açıp sakalını sıvazlamış. İmdi Bir din ve devlet temsilcisinin böyle açıktan para kabul etmesi hem kanun-ı aliye, hem de Allah rızasına münasip olmayıp alan da veren de bu alemde ve mahşerde suçlu durumuna düşer. Lakiin, eğer ben dahi bunu senden bir hizmet karşılığı alır imse, şer’an caiz olup başkaca bir işlem yapılması gerekmez. Yani kısacası, ben bu altınlar karşılığı sana bir şey satacağım.

-Ne satacaksınız kadı hazretleri?

Kadı efendi, elini uzatıp pencerenin dışını göstermiş:

-Bak bu dışardaki bahçe ve civarındaki cümle arazi bana aittir. Şimdi bak bakalım, ne görüyorsun bu arazinin üzerinde? -Kar, her yeri bembeyaz kar kaplamış.

– Pek güzel. İşte ben bu arazideki karları sana satacağım, sen de bir kese altın karşılığı aldığını beyan eden bir belge imzalayacaksın, böylece alışveriş tamam olacak. Altınlardan bir an önce kurtulmak isteyen genç çocuk, “Efendim aklınızla yaşayın”  deyip teklifi kabul etmiş, İmzalar atılmış, altın kesenin kadı efendiye teslim eden çocuk, huzur içinde oradan ayrılmış. Memlekete gitmeden önce bir handa geceleyip hem karnını doyurmayı hem de biraz dinlenmeyi düşünmüş. Handa uyurken, sabaha karşı kadının emrindeki zaptiyeler kapıyı yumruklamışlar.

-Kalk hele, kadı efendi seni görmek ister, davası varmış. Genç çocuk, “ne davası ola ki?” dese de yaka paça kadının huzuruna çıkarmışlar. Bir de bakmış ki, kadı efendi hiddet içinde, Daha, “Selamun Aleyküm” diyemeden kadı efendi bağırmış:

-Be hey utanmaz, arlanmaz, eşkıya kılıklı işgalci. Bre biz seninle dün akşam aramızdaki karları satın aldığına dair mukavele imzalamadık mı?

-İmzaladık kadı efendi, ben de karlığını size takdim ettim.

-Sus! Bak bakayım dışarıya, ne var arazimin üzerinde?

– Ne olacak kar var. Tıpkı dünkü gibi

-Melun, hala konuşuyor! Dün sen bu karları benden satın almadın mı?  O halde senin karlarını ne hakla benim arazimi işgal eder? Şimdi bu işgal, kanun dairesine ve de hak rızasına uygun mudur? Derhal kaldır o karları benim arazimden, yoksa vallahi acımam, seni işgalcilikten hapse atarım!

– Aman efendim dönümler dolusu karı ben nasıl kaldırayımmı?

– Onu, arazimi işgal etmeden önce düşünseydin! Delikanlı yine yalvarmış:

– Efendim, ocağınıza düştüm, yok mudur bu işin de kitaba uygun bir hal yolu? Kadı, kara kaplıyı tekrar açmış, bir müddet mırıldanarak okuduktan sonra:

-Vardır! imdi Arazi sahibi ve davacı olan ben iken, davalı sıfatı ile sen arasında, arazimi işgal bedeli karşılığında, benim de rızam ile bir kese altın karşılığı işbu karları burada tutmaya iznim olduğunu belirtil bir mukavele imzalarsak, bu husus kanun ve nizama uygun bir şekilde hale kavuşur.

Yani sen bana öbür kese altını da işgaliye bedeli olarak vereceksin, Bizim genç çocuk öbür kese altını da vermiş, gereken evrakları imzalamış, çıkıp temiz havaya kavuştuğunda dağlara bakıp bağırmış: Her gidi yedi dağın efesi, sen haklıymışsın, senden daha büyük eşkıyalar da varmış. Senin açık açık yaptığın eşkıyalık, bunların kanunla yaptığı eşkıyalığın yanında nedir ki! Fatih Sultan Mehmet “Kadıyı satın aldığın gün Adalet ölür, adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür.” demiş

İslami sohbet platformu olarak  islamisohbetci Sohbet sitesine hoş geldiniz, sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmak istiyoruz aramızda iyi Sizleri de   görmek istiyoruz. zaten kötü niyetli insanları barındırmıyoruz. İslami, Dini sohbetlerimize Sizleri de bekleriz. 

sohbet#kelebek#mirc# sohbetchat# chat# sanal alem, lafazan, Müslümanlar sohbet#mobil sohbet#sevdasohbet# zurna# islamisohbet#dini sohbet#istanbul sohbet odaları# gurbetçi sohbet#almanya sohbet odaları  tasavvuf sohbet odaları islami chat evlik  alanlarında hizmet vermekteyiz. 

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/Ibretlik-Mesajlar.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/Ibretlik-Mesajlar-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
VASİYET İBRETLİK HİKAYE. Vasiyet 'Kadıyı Satın Aldığın Gün Adalet ölür. İbretlik hikayeler biz insanlara düşünme fırsatı verir. ibret almamız için. İbretlik Hikayemiz, Fatih Sultan Mehmet'in 'Kadıyı satın aldığın gün Adalet ölür, Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür. ' sözünü anımsatmak ve bir ders çıkarmak için yazılmıştır, ibretlik hikayeler yazımızı sonuna kadar...