Tekbir Allahu Ekberin Fazileti ve Sirlari

Allahu Ekber  Demek

Allahu Ekber ise en büyük, en yuce olan Allah anlamina gelir. islamisohbet

Allahu Ekber, Allah en azametlidir en uludur. En üstündür.  En büyüktür. Her seyin üzerindedir  Allah Tek büyüktür.

Allahu Ekber  her namazda  Allah’ın  namazlarinda kalbini yucelt  buyruğu  ile her namazda söylenir. Allahu ekber  demek ayni zamanda tekbir getirmek demektir.

Allahu ekber demek ayni zamanda tekbir getirmek demektir. Bir hadiste bildirdiğine göre; bir kişi sabah vakitlerinde 100 defa aksam vakitlerinde ise yine 100 defa tekbir getirrse o gün icerisinde, bir benzerini yapmış biri dışında kimseden daha buyuk bir amel isleyemez.

20210804 184326

Bunun ardindan  yeryüzü  ve gökyüzü  arasinda cebrail (.a.s)’ı  gercek  suretinde  görüp  büyüklügü  karsisinda  evine cekip heyecan  icerisinde Hz.Hatice’ye  beni örtünüz  diyerek üstünü örttürmustur. Bu yasananlarin ardindan  Allah müzzemmil suresi 74.Ayeti  indirmis ve Muhammed (S.a.v.)’ ı örtüsunden kalkıp  Rabbimi yuceltmesini istedir. Ve Allahu Ekber   zikri bunun icindir.

Allahu Ekber  Allah en büyüktur

Allahu ekber bir zikirdir .Allah kendisini zikreden kullarını sever. Allah’ı  zikretmenin yollarindan biri Allahu Ekber zikridir.  Ezan okunurken  kamet bölümünde  Allahu ekber  kullanılır  ve Allahu ekber  Allah’ın  ne kadar yuce oldugunu  belirten bir zikirdir.

Kuranda Allah kendisinin her yerde bulunduğunu  ve  her seye gücünün yettiğini kullarina bildirmistir  Allah’ın gucu azameti  yüceliği  sonsuzdur. Allah bir seye ol dedigi anda o sey  olur . Allah’in  kullarindan istedigi bir şeydir ve Allah’ı katinda bircok ecire vesile olur.

Allah’ı anmak (Allahu-ekber) en büyük  ibadettir.

Tekbir hakkın her şeyden  daha  büyük ve yucedir

Allah’ın zuhuruna ve tecellisine son yoktur. O, her musade makamından daha buyuk ve yücedir anlamını tasir

Hz Muhammed (s.a.v)’e bu ayetlerden sonra bir sureligine inmenistir.

Her ezanda okunan Allah-u ekber en yuce varlık  Allah demektir

Tekbir, Arapça dilinde  Allahu ekber şeklinde soylenilen  islami  bir kavramdır. Allah’ın en ustun ulu ve yüce  oldugunu  anlatmaktadır.  Allah’ı  (c.c.) yuceltnek amaciyla soylenen “Allahü ekber. ” sözünü  söylemeye  tekbir getirmek  denir.

Hangi dualarin basında Allah-u ekber.

Duha suresinden sonra gelen kisa surelerden sonunda  “Allahu ekber” diye tekbir getirilir .bu peygamberimiz  (s.a.v)’ in sünnetidir.Kuran-i kerim’de Vakia suresi haric tüm  sürelerin badinda ise Bismillahirrahmanirrahim  denir.

sohbet platformu  olarak  Tekbir Allahu Ekberin Fazileti ve Sirlari  agli makalemizde. görüşmek dileğiyle.

~~Selam Ve Dua ile~~

EzeLGenel
Tekbir Allahu Ekberin Fazileti ve Sirlari Allahu Ekber  Demek Allahu Ekber ise en büyük, en yuce olan Allah anlamina gelir. islamisohbet Allahu Ekber, Allah en azametlidir en uludur. En üstündür.  En büyüktür. Her seyin üzerindedir  Allah Tek büyüktür. Allahu Ekber  her namazda  Allah'ın  namazlarinda kalbini yucelt  buyruğu  ile her namazda söylenir. Allahu ekber ...