Şehitler Ve Gaziler  19 Eylül Gazileri Anma Günü

Allah yolunda, din, vatan ve millet uğuruna savaşırken ölenlere şehit, sağa kalanlarada gazi denir.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde:  “Allah yolunda öldürenler için ölüler demeyiniz onlar ölü değil dirilirder, fakat siz farkında değilsiniz.”  buyurmuş ve şehitlerin ölmezliğini ifade etmiştir.  islami  sohbet

Allah yolunda öldürülenlere “ölü” demeyiniz zira onlar diridirler. Fakat siz farkında değilsiniz “(Kur’an-ı Kerim 2: 154)”.

Büyük şairlerimizden Yahya Kemal,  “26 Ağustos 1922”  başlıklı şiir türk milletinin duygularını şöyle dile getirmiştir:

Şu kopan fırtına türk ordusudur Ya Rabbi!
Senin uğrunda ölen ordu budur Ya Rabbi!
Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın,
Galip et, çünkü bu son ordudur islamın.

Atalarımızın bize emanet etdiği mübarek vatanımızı gerektiğinde aynı inançla korumak ve bu uğurda canımızı seve seve vermeye hazır olmak en kutsal gorevimizdir.

Gaziler Gunu

Gaziler Gunu

Allah yolunda öldürülen müslümanlara şehit denir. İslama şehitlik en yüçe mertebelerin başında yer alır.

Gazi ise din uğrunda savaşan mücahit demektir.  Kur’an-ı Kerim’de birçok ayetde şehitliğin ve gaziliğin önemine ve Allah katındaki değerine dikkat çekilir.

İnsanların En Faziletlisi Kimdir?

“Canı ve malı ile Allah yolunda cihat eden mü’mindir.”  buyurdular
Yine buyurdular: “Kıyamet gününde 3 sınıf insana şefaat etme hakkı verilecektir. Bunlar Peygamberler,  Alimler,  ve Şehitlerdir. ” (İbni Mace, Zühd 37)

Gazi diyince aklimiza ne geliyor

İlahi Kelimetullah için cihada giden,  savaşan Allah yolunda,  Allah rızası için mücadele eden Müslüman askerlerden dönenlere gazi denildiği gibi, Savaşta büyük yararlıklıklar gösterenlere de gazi unvanı verir.

Gaziler destansı  tarihimizin, yaşayan abideleridir.

Gazilerimize saygı, tarihimize olan bağlılığımızdır.

Gazilik, ömür boyu taşıyacak bir şereftir.

Gazi, savaşa, cihada katılıp sağ olarak geri dönen kimse demektir. Cihad edene mücahit denir.

Mücahit sağ olarak evine dönerse buna gazi denir.

Savaşta her ölene şehit, geri dönenlere de gazi deniyorsa da, hakiki şehit ve gaziyi ancak Allahü Teala bilir.

İmanı olan ancak şehit ve gazi olur.

Şehitlik ve Gazilik

Kur’an-ı Kerimde şehitlik ve gazilik için iki güzellik, iki iyilik tabiri kullanılmaktadır. (Tevbe 52)

Şehit olmasa da, cihada katılmanın, gazi olmanın sevabı büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Allah yolundaki bir kişi savaşta bir saat durmak, 60 yıl ibadetten üstündür.)

Şehitli ve gazilik İslam’da iki büyük mertebedir. Biri, nefsini Allah için feda etmek; din, iman, vatan için savaşarak ölmek. Diğeri harpten sağ çıkıp şerefle yaşamaktır.

Bu iki mertebeye ulaşmak her Müslümanın gayesi olmuştur.

Ölümlerin en güzeli ve en şereflisi de şehit olarak ölmektir.

Çünkü şehit dini, imanı, vatanı, namusu ve milleti için ölmektedir.

Böyle bir ölümden daha şerefli bir ölüm olamaz!

“Allah yolunda yaralanan Gazilik; vatanın istiklal ve istikbali için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamanın, kahramanlığın, cesaretin nişanesidir.

er bir yaralı muhakkak kıyafet gününde yarası kanayarak gelir. Rengi kan rengi, kokusu ise misk kokusudur.” (Buhari, Sayd 31)

“O halde, dünya hayatını ahiret karşılığında satanlar, Allah yolunda savaşsınlar, Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse biz ona yakından daha büyük bir mükafat vereceğiz .” (Nisa, 74)

Vatan Size Minnettardır

42201

Gaziler bu vatan için canı pahasına savaşmış ve sağ dönmeyi başarabilmiş kahramanlardır. Ülkemizde 19 Eylül tarihi gaziler günü olarak belirlenmiştir.

Gazilik ve gazilik, Türkler tarafından din uğrunda savaşanlar için mücahit karşılığında kullanılan bir sıfat ve ünvandır.

Vatan size minnettardır.

Vatanımız, milletimiz ve bayrağımız uğruna canını siper eden kahraman gazilerimizin GazilerGünü’nü Kutluyorum. edebiyete intal eden gazilerimizi rahmet ve saygıyla yad ediyoruz.

Gaziler Günü Vatanımızın müdafaa etmek için canlarının ortaya koyan gazilerimizin Gaziler Günü’nü kutluyor, ebediyete irtihal etmiş gazilerimize,  Allah’tan rahmet diliyoruz.

Gazilik, ömür boyu taşınacak bir şereftir.  Anıyor, hayatta olan gazilerimize de huzurlu ve sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

Yüreklerindeki vatan, bayrak ve millet aşkıyla destan yazan gazilerimizi ve Şehitlerimizi Unutmayalım unutturmayalım.

“Eğer Allah yolunda öldürürlür ya da ölürseniz, şunu bilin ki, Allah’ın mağfireti ve rahmeti onların topladıkları bütün şeylerden daha hayırlıdır. ” (Al-i İmran, 157)

Hayatta olan Gazilerimize Sağlıklı Uzun Ömürler versin Rabbim.Şehitlerimizden Ruhları şadolsun.Amin.

İslami sohbet platformu olarak  olarak Şehitler Ve Gaziler  19 Eylül Gazileri Anma Günü  adlı konum sonuna geldik başka konuda buluşmak üzere..

Selam Ve Dua İLe

EzeLGenel
Şehitler Ve Gaziler  19 Eylül Gazileri Anma Günü Allah yolunda, din, vatan ve millet uğuruna savaşırken ölenlere şehit, sağa kalanlarada gazi denir. Yüce Allah Kur'an-ı Kerimde:  'Allah yolunda öldürenler için ölüler demeyiniz onlar ölü değil dirilirder, fakat siz farkında değilsiniz.'  buyurmuş ve şehitlerin ölmezliğini ifade etmiştir.  islami  sohbet Allah yolunda öldürülenlere 'ölü'...