Şehadet Şerbeti Nedir? Şehitlik Nedir ? Ölüm

Ölüm sözcüğünün bi sürü karşılığı var ”Vefat etmek”, ruhunu teslim etmek, hayata gözlerini yumdu, dünyaya veda etmek, ebediyete intikal etmek, hakkın rahmetine kavuşmak gibi vb.

Şehadet etmek, şehit olarak hayatını kaybetmek demektir. Şehadet şerbeti içmek ise şehit olarak ölmek vatanını,

milletini veya dinini korumak için hayatını kaybetmeyı göze alarak hayatını kaybeden kişiler için şehadet şerbeti içmek kelimesi kullanılmaktadır. islami  sohbet 

Savaşlarda yaralanan, ancak yarası ağır ve zahiren kurutulma ümidi bulunmayan askerlere, hekim, yanında taşıdığı ve “Hekim Matası” denilen mataradan sonra anlarında ağzı tatlansın diye şerbet verirmiş. İçenler de öleceklerini anlarmış. Bu sebepten şerbete, “Şehadet şerbeti” denilmiş.

Images (3)

Şehitlik mertebesine nasıl ulaşılır?

Bir müslümanın şehidi kamil sayılabilmesi için altı şart lazımdır:

Bir müslüman olmak.

Akıllı olmak. Baliğ olmak. Cünüp olmamak, hayız ve nifas halinde bulunmamak.

Vurulmanın akabinde hemen ölmüş olmak. Öldürülmüş olmasından dolayı, öldüren kimseye kısas icab etmek.

Şehitlik kuranda hangi ayette geçiyor?

Kuran’da Allah’u Teala şehitler için siz onları ölü sanmayın, onlar diridir buyurmaktadır.

(Al-i İmran Suresi 3. 189) Allah katında şehadet mertebesinde olan insanların nasıl da özel ve kıymetli bir mertebede olduğunun vurgulanmasıdır.

Dinimizde şehitlik nedir?

Görsel sonucu işte Yüce Mertebe Şehitlik Makamı 26 Mart 2016-19:04 Güncelleme: 28 Mart 2016 – 07:36. Şehitlik herkesin arzuladığı ve her gün istediği manevi bir makamdır. Şehitlik, Allah’ın rızası uğrunda vatan millet ve din için ölen veya öldürülen müslümanlara denir.

Şehitlik ahirette peygamberlikten sonra en yüce makamdır.

Hadisler kuranda geçiyor mu?

Görsel sonucu Peygamberin herçek hadisleri kuran-ı Kerimde mevcuttur. 114 Süre içinde 57 Ayet peygamberin hadisleri yani sözleri ile mevcuttur. Toplam 57 olan bu Allah’ın kitabındaki Ayetler muhkem ve kesin olan hadislerdir.

Şehadet kelimesi şehitlik mertebesine ulaşmak şehitlik için kendi hayatını feda ederek ulaşılan bir mertebedir. Allah tarafından şehit olanlar için cennetle müjdelenmek neticesinde şehitlik bir mertebe halinde belirtilmektedir.

Kelimei tevhit ve anlamı nedir?

Eşhedu en la ilehe ilallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resuluhu cümlesinin anlamı nedir?

Dini bir terim olarak, “Allah ‘tan başka tanrı yoktur, Hz Muhammed Allah’ın elçisidir” biçiminde çevrilir.

Türklerin İSlamiyet’i kabulünden itibaren Arapça kelimelerin Türçede yer almaya başlamasıyla şehadet kelimesi de kullanılmaya başlamıştır.

Arapça kökenli olan şehadet kelimesi tanık, şahit anlamına gelmektedir. Şehadet kelimesinin diğer bir anlamı ise yüksek bir amaç uğrunda ölmektir

Indir (3)

osmanlı döneminde savaşlarda yarası ağır ve kurtarılma imkani olmayan askerlere, hekimler yanlarında taşıdıkları ”Hekim matarası” denilen mataradan askerlerin son anlarındaağızları tatlasın diye zemzem ile hazırlanmış, şerbete de öleceğini anlarmış.şerbete de  ”Şehadet Şerbeti” derlermiş. İşte şehadet şerbeti içmek deyimi burdan gelmiştir.

Şehadet Şerbetini İçen Tüm Mehmetçiklerimize Yüce Allah’tan Rahmet Diliyorum.

Allah’ım Şehadet Şerbeti içen Başta Ömer Halis Demir ve 15 Temmuz’da Şehitlerimizi Rahmetle anıyoruz.

İslami sohbet platformu olarak olarak Şehadet Şerbeti Nedir? Şehitlik Nedir ? konumuzun sonuna geldik başka konuda görüşmek dileğiyle

Selam ve Dua ile

EzeLGenel.
Şehadet Şerbeti Nedir? Şehitlik Nedir ? Ölüm Ölüm sözcüğünün bi sürü karşılığı var ''Vefat etmek'', ruhunu teslim etmek, hayata gözlerini yumdu, dünyaya veda etmek, ebediyete intikal etmek, hakkın rahmetine kavuşmak gibi vb. Şehadet etmek, şehit olarak hayatını kaybetmek demektir. Şehadet şerbeti içmek ise şehit olarak ölmek vatanını, milletini veya dinini korumak için...