Say Nedir nasıl Yapılır ? Say’ın Yapılışı Ve Sefa Merve.

Koşmak, hızlı yürümek anlamına gelen

Say’ın Safa ile Merva rasında usulüne göre gerçekleştirilen gidiş geliştir.

Safa tepesine çıkılır. Kabe’de ki Hacer-i Esved tarafına  dönülerek tavafın başlangıcında olduğu gibi, Kabe’ye doğru eller yukarıya kaldırılıp

”Bismillah-i Allah’u Ekber”  denilerek Kabe İstilam edilir. Yani selamlarnır. islamisohbet

Say Nedir nasıl Yapılır ? Say’ın Yapılışı Ve Safa Merve

Say yapmak ne demek?

Keşme anlamı, koşmak ve hızlı bir şekilde yürümek olan sa’y, hac ve umre ibadeti sırasında Merva ile Safa tepeleri arasında gidip gelme şeklinde tamamlanan bir eylemdir. Ardından da Merva Tepelerinden Safa Tepesine toplamda 3kez gider.

Say  Mekke ve Medine’de  yer alan alan Safa Merve  tepeleri arasında hızlı bir şekilde 7 defa gidip gelerek yapılan ibadet sayılır. Say ibadetine Safa tepesinden başlar. Hac İslam dininin farz ibadetlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Say ibadeti farz mıdır ?

Tavaf-ı ziyaret, Arafat’tan sonra yapmak da farzdır. Tavaf ederken ve say ederken, ezan okunursa, bunlar bırakılıp,  namazdan sonra tamamlanır.

Hac13new

Terim olarak, hac ve umrede kabe’nin doğu tarafındaki Se fa’dan başlayarak Merve’ye dört gidiş, Mervw’den  Sefa’ya üç dönüş olmak üzere bu iki mevki arasındaki mesafenin iki yeşil ışık arasında bulunan bölümünde daha canlı ve hızlı yürümeye ise ”Hervele” denilmektedir.

Say’da Hz.Hacer annemizin oğlu İsmail aleyhisselam’a su bulabilmek için girdiği  arayış  örnek alınmalıdır. Çünkü say sırasında  Hz.İsmail’in susuzluğu idrak edilmekte, bu susuzluk ancak ilahi bir arayış ve teslimiyetle giderilmektedir.

Say nedir Say ibadeti nasıl yapılır?

tavaf bittikten sonra say yapılmalıdır.

Sefa tepesine gelinerek kıbeley doğru dönülür. Allah’ım senin rızan için umre say’ı yapmak istiyorum. Onu bana kolaylaştır ve  benden  kabuleyle   diyerek niyet edilir. islamisohbet

Eller duada olduğu gibi açılır; tekbir, tehlil ve salavat getirilerek dua edilir. Merve tepesine  doğru  dua  ve zikir ile yürünür. Merve tepesine  gelince Safa tepesindedki dua ve zikirler, aynı şekilde yapılır. Safa’dan Merve’ye yürüyüşle ”bir şavt, yani tur”  tamamlanmış olur.

Sefa ve Merve’de  ne yapılır? Alla’ü tealaya ibadet etmeye vesile olan nişanelerde; Sefa ile Merve tepesi arasında say ederken Haccın vaciplerinden  biriside say’a safa’dan başlamaktıe. Safa tepesine çıkınca, Kabe’ye döner. Tekbir, tehlil ve salavat getirlilr. Eller avuç içleri semaya doğru gelecek şekilde dua edilir.

Hacda Sefa ve Merve Nedir?

Kelime olarak ”Safa” ihtiyac karşılamak, ”Merve” ise cömertlik ya da bazı kaynaklara göre gözyaşı demektir. Safa ile Merve (ihtiyac karşılama ile cömertlik) Allah’ın bellikleirndendir ve İbrahim’in nişanlarındandır. Kim, içinden gelerek hayır işlerse Allah şakirdir (teşekkür eder),, Alimdir ve en iyi bilendir.

Say Nedir nasıl Yapılır Ve Say’ın Yapılışı

İslami sohbet platformu  Say Nedir nasıl Yapılır ? Say’ın Yapılışı Ve Safa Merve    Adlı  makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. başka makalede görüşmek dileğiyle

Selam ve dua ile

 

 

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/05/6eb70c18c2be9cce5f1ebee72654d104-1.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/05/6eb70c18c2be9cce5f1ebee72654d104-1-300x300.jpgGenel
Say Nedir nasıl Yapılır ? Say'ın Yapılışı Ve Sefa Merve. Koşmak, hızlı yürümek anlamına gelen Say'ın Safa ile Merva rasında usulüne göre gerçekleştirilen gidiş geliştir. Safa tepesine çıkılır. Kabe'de ki Hacer-i Esved tarafına  dönülerek tavafın başlangıcında olduğu gibi, Kabe'ye doğru eller yukarıya kaldırılıp ''Bismillah-i Allah'u Ekber''  denilerek Kabe İstilam edilir. Yani selamlarnır. islamisohbet Say...