Müslüman Yılbaşı Kutlamaz

Bir yılın son günlerine  daha geldik. Bir yıl daha geçti bir yılı yaşadık 365günü geçirdik tabi ki bu bir yıl ömrümüzden geçti bir yıl daha ölüme mahşere kıyamete ahirete yaklaştı bu bir yıl nasıl geçti hiç anlamdık belki, ama bu yılbaşı belası Dinimizde yılbaşı kutlamak yok

Onlara uyarız onlar ne verdiyse alırız. neyi yasakladılarsa yasak oldu bize uymak zorundayız. ama İsa (a.s) Doğum gününü bahane ederekten bunu doğum günü kutlaması bahane ederekten hirstiyanlar yılbaşı kutlamaları yapıyırlar onlar diyorlarki  Aralık,24.25 , kimileri de 6 aralığın doğum günü diye idda ediyorlar.

yılbaşı  eğlenceler keyifler çalışma hazırlıkları içerisinde hepsi çoğu kişilerde çoğu yerlerde hazırlıklar yapıyorlar. Çam ağaçları kesiliyor hindiler kesilip yiyorlar bunları yılbaşı kutlamalarında yapıyorlar.

Kimi mekanlarda müstaheben kıyafetler giyerek acık secik giysiler ahlaksızca sıradışı olaylar yaparak yılbaşını kutlamaya çalışıyorlar, Bizim kimi Rivayetler de 124,bin peygamberler geldi geçti bir Rivayette 224 bin geldi geçti onlar bizim peygamberimiz elbette onlara iman ederiz.

Her yıl bir çok Müslüman farkında bile olmadan “Biz Noel değil yılbaşını kutluyoruz” şeklinde saçma sapan düşündüğü veya düşünme zahmetinde bile bulunmadığı cok tehlikeli durumdan bahsetmek istiyorum. Umarım keyifle okur ve mesajımızı sevdiklerinize de ulaştırırsınız.

Nedir Bu Yılbaşı saçmalığı?
Yılbaşı bileti alınması haram
Hindi kesilip pişirilmesi, haram
 (her türlü içki tüketimi), haram
10, 9, 8, şekilde geriye doğru sayılması,
Televizyondaki bu tür “Özel programların izlenmesi”
Sokaklarda kutlama adı altında yaşanan rezilliklerin yaşanması
Çam ağacı süslemek ve ışıklandırma yapılması
Yılbaşı için hediyeler almak ve dağıtmak
Havai Fişek gösterisi vs vs
Hz. İsa’nın doğum günü olarak bilinmesi

YILBAŞI İSLAM DİNİNDE VAR MIDIR?  islami sohbet

Müslüman yılbaşı kutlamaz, İslamisohbetci

Yılbası46

İsa’nin dünyaya geldiği hafta yapılan belirli etkinliklere verilen isimdir. Noel Baba, Christmas, Hindi kesmek gibi pek çok “adet” , Batı Dünyası’na ait kavramlardır ve Hristiyan dünyası’nın gelenekleridir. Noel kutlamak ile ilgili dinimizdeki hükümler şöyledir.

Noel Kutlamak veya Noel ile ilgili birşeyler yapmak, başka dinlere benzemek anlamına gelmektedir.

İslam dininin başka kutsal günleri vardır ve bu günlerde yapılacak başka ritüellerde vardır. İslam Dininde başka dinlere ve kültürlere benzemek kesinlikle yasaklanmıştır.

Hicri Yılbaşı Kutlu Olsun

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) Medine’ye göçünce, burada öteden beri iki bayramın bulunduğunu ve bu bayramlarda kutlama yapıldığını öğrendi. Bayramlar, dinin etkilenmesi bakımından önemli kültür unsurları olduğu için bunlar değiştirdi ve yerlerine Ramazan ile Kurban bayramlarını tebliğ etti.

Daha pek çok hadiste, başka dinlerle ilişkisi veya sembolik değeri, fonksiyonu bulunan adet ve uygulamaları Müslümanlara yasakladı.

Yılbaşı ile Noel birbirinden farklıdır:

Fakat noel kutlamalarının devam sayılabileceğinden yılbaşı gecesi onlar gibi eğlenmek, çam kesip evi çamla süslemek caiz olmaz. Çünkü bayramlarında onlar gibi eğlenmek, onlara benzemek olur.

Yılbaşı münasebetiyle Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca çam fidanı Noel hurafesi uğruna kesilip yok edilmektedir. Hristiyan ülkelerde olduğu gibi.

Müslüman ülkelerde de bu cinayetler işlenmemeli. Hristiyanlara benzememek için yılbaşı gecesi hindi yememeli! yememeli!  Yenirse mekruh olur. Bir Müslümana yakışmaz.

Birkaç gün sonra Bir Müslüman Yılbaşı kutlaması caiz görülmemiştir. Ayet ve hadislerde gayr-i müslimlere benzemek ve onlar gibi davranmak yasaklanmıştır.

Velhasıl bir Müslüman, her zaman ve mekanda İslam’ın vakarını, şahsiyet ve karakterini nasıl temsil etmekle mükellefti Öte yandan Noel ve yılbaşını, dini amaçlardan ziyade bir eğlence aktivitesi olarak kutlayan kesimlerde var  31 Aralık gecesi 1 Ocak sabahında bağlayan gece, Miladi Takvim’de yılbaşı kavramı ile açıklanır. Yılbaşı kutlamak Batı ülkelerinde eskiden beri süregelen bir “kültür” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Noel Kavramı, Hristiyan Dünyası’nda Hz.

İsa’nin dünyaya geldiği hafta yapılan belirli etkinliklere verilen isimdir.

Noel Baba, Christmas, Hindi kesmek gibi pek çok “adet”, Batı Dünyası’na ait kavramlardır ve

Hristiyan dünyası’nın gelenekleridir. Noel kutlamak ile ilgili dinimizdeki hükümler şöyledir.

Noel Kutlamak veya Noel ile ilgili bir şeyler yapmak, başka dinlere benzemek anlamına gelmektedir.

İslam dininin başka kutsal günleri vardır ve bu günlerde yapılacak başka rivayetlerde vardır.

İslam Dininde başka dinlere ve kültürlere benzemek kesinlikle yasaklanmıştır.

Kim herhangi bir gruba benzeşirse o da onlardandır.”(Ebu Davud, Libas 4 ) hadisinde de belirtildiği gibi, Hristiyanlar’ın adetlerine uyum sağlamak ve onlara benzeşmek, İslam dininde katiyen yasaklanmıştır.

Yine Maide Suresi 5. Ayet de belirtilmiştir ki; ”Sizden kim onları dost edinirse, oda onlardandır.” (Maide: 5/51)

Müslüman Yılbaşı Kutlamaz

Yayınımızı WEB‘den dinlemek için https://Www.isLamiSohbetci.Com linkine tıklayınız.  Yayınımızı Winamp‘tandinlemekiçinhttp://Radyo.isLamiSohbetci.Com:8808/listen.pls linkie tıklayabilirsiniz.

İslami sohbet platformu olarak olarak, Müslüman Yılbaşı Kutlamaz konumuzun sonuna geldik başka güzel bir konuda görüşmek dileğiyle SELAMveDUAile

Sohbetin Tek Adresi Islamisohbetci. Com

Yeni Yıl Cümle Muhammed Ümmetine Sağlık sıhhat kalpde iman huzur bol bereket rızık ver Allah’ım

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/yillllllllllllllllllll.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2021/12/yillllllllllllllllllll-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Müslüman Yılbaşı Kutlamaz Bir yılın son günlerine  daha geldik. Bir yıl daha geçti bir yılı yaşadık 365günü geçirdik tabi ki bu bir yıl ömrümüzden geçti bir yıl daha ölüme mahşere kıyamete ahirete yaklaştı bu bir yıl nasıl geçti hiç anlamdık belki, ama bu yılbaşı belası Dinimizde yılbaşı kutlamak yok Onlara uyarız...