Müslüman Merhametlidir / Müslüman Cömerttir

 İslami Sohbet

Merhamet 702x336

Müslüman Merhametlidir / Müslüman Cömerttir  İslamisohbetci.com

Müslüman merhametlidir. Onun kalbi, insanlara ve canlılara karşı sevgi ve şefkat duyguları ile doludur. Kimseyi incitmez. İhtiyaç sahiplerine yardım eder. Böyle olan kimseye Allah merhamet eder. Peygamberimiz buyuruyor: “Merhamet edenlere, Allah da merhamet eder. Siz, yerdekilere merhamet ediniz ki, göktekilerde size merhamet etsin.” “Merhamet etmeyene, merhamet olunmaz.” Müslüman, sadece insanlara değil, diğer canlılara da merhamet davranır hayvanlara şefkatle muamele eder.

Allah yaratığı canlılara acıyanları bağışlar, günahlarını affeder. “Bir adam yolda yürürken çok susadı, nihayet bir kuyu buldu, oraya inerek su içip çıktı. O sırada bir köpek dilini çıkarıp soluyor ve susuzluktan nemli toprağı yalıyordu. Bunun üzerine o adam: “Bu köpek de benim gibi susamıştır.” dedi ve kuyuya inerek mestine su doldurdu, onu ağzı ile tutarak kuyudan çıktı ve köpeğe su içirdi. Onun bu davranışından Allah razı oldu ve onu affetdi.

– Ya Resulullah, hayvanlarda da bizim için sevap var mı? Dediler.

– Her canlıda bizim için sevap vardır, buyurdu.” Dinimiz: sadece insanlara değil, hayvanların hakkına da riayet edilmesini, onlara şefkat ve merhamet gösterilmesini emreder.

Hayvanlar, insanların faydalanması için yaratılmıştır. Her hayvandan yaratılışının gayesine uygun olarak yararlanmalıdır. Onları bunun dışındaki işlerde kullanmamalıdır. Ehli hayvanların vaktinde yedirilip içirilmesine dikkat etmeli, onları aç ve susuz bırakmamalıdır.

Müslüman Cömerttir 

Güzel ahlakın en iyi izhar ettiği özelliklerinden biri cömertlik duygusudur. Rabbimizin Kuran’da emrettiği cömertlik, kişinin kalp alemine güzel haslet kazandırır.  Öncelikle cömert kişiyi  Allah sever ve kullarına sevdirir. cömert kişi cennete yakın cehennemden uzak olur.

İslamisohbetci.com

İslami sohbet platformu  olarak  Müslüman Merhametlidir / Müslüman Cömerttir başlıklı konumuzun sonuna geldik   başka bir konuda  görüşmek dileğiyle Sevgiler saygılar sunuyorum  Dini Sohbet İslamisohbetci.com   Sohbet sitesinden  ~~Selam ve Dua ile~~

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/04/musluman_merhametlidir2-702x336-1.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/04/musluman_merhametlidir2-702x336-1-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Müslüman Merhametlidir / Müslüman Cömerttir  İslami Sohbet Müslüman Merhametlidir / Müslüman Cömerttir  İslamisohbetci.com Müslüman merhametlidir. Onun kalbi, insanlara ve canlılara karşı sevgi ve şefkat duyguları ile doludur. Kimseyi incitmez. İhtiyaç sahiplerine yardım eder. Böyle olan kimseye Allah merhamet eder. Peygamberimiz buyuruyor: 'Merhamet edenlere, Allah da merhamet eder. Siz, yerdekilere merhamet ediniz...