KALBİM’DEKİ  BİR  AVUÇ  DUA
SELAMUN ALEYKÜM VE RAHMETULLAH

Ooooo

Kalbim deki Dua İslamisohbetci.com

Kalbim’deki Dua

Ellerimi Açtım Semaya

Duanın Hayatımızdaki Önemi

KALBİM’DEKİ BİR AVUÇ DUA

Öncellikle Kalbimdeki bir avuç dua okuyan herkese selam olsun.İslamisohbetci.com ailesi adına çok teşekkür ediyorum. İslami Sohbet 

Dua günümüzde sadece beş vakit namazın veya belli bir kısım ibadetlerin sonuna sıkıştırılarak küçültülmüştür.

Öncelikle duai imanın en önemli göstergelerinden birisidir. Duai Allah ile kul arasında kuvvetli bir bağdır.

Başka bir ifade ile, kulun düşüncesinin Rabbe arz edilmesi şeklidir dua. Kul erişemeyeceği ve iktidarıyla elde edemeyeceği her şeyini, mutlak ilti dar sahibi olan Kadiri Mutlaktan ister; işte bu isteğin adıdır dua. O, helezonlar halinde kuldan Rabbe yücelen tatlı bir nağmedir.

Allah’ım Kalbi Katılaşmış İnsanlarla İmtihan Ederken Beni; Üslûbunu   Yumuşat, Tahammülünü Artır. Sen Merhamet Edensin, Kalan  Ömrümü Sana Hakkıyla Kulluk yapabileceğimiz  ve değer vermekten mahrum İnsanlarda  denk getir. Allah’ım Anne ve Babamızın günahlarını bağışla. Amin Vatani görevini yapan Peygamber efendimizin Son ordusunu sen en guzel dualarınla koru Rabbim Mehmetcik kardeşlerimin yar ve yardımcınız olsun Amin. Vatanı uğruna canlarını feda eden Şehitlerimze Allah’tan gani gani rahnet diliyoruz. Aillerine ve arkadaşlarına sabırlar diliyorum. Gazilerimizede  Sağlıklı Huzurlu günler dilerim Sizlere Minnettariz. Amin 

” Kime Sorsak; Önemli olan insanın içini merak etmezler. kalbinden iyi şeylermi  güzel şeylermi  geçiyor  diye

Bide şöyle  dua ederiz Allah’ım  Kalbine göre  versin deriz. ama şöyle  düşünürsek Kalbinden ne geçtiğini  bilemeyiz insanoğlunun kalbinden güzel şeylerde  geçer  kötü  şeyler de bu yüzden  dua ederken Allah’ım bütün insanların  Kalbinden gecen hayırlı  ve güzel  şeyleri kabul eyle demeliyiz.

Rabbim Hastanede yatan sifa bekleyen tüm  hastalarımıza Rabbim Şafi ismiyle Şifa ver Dertlilere deva ver  Borçlu olanlara, Ödeme kolaylığı nasip eyle.

Biz Allah’a tutunmayı unutursak tutunduğumuz her şey başımıza bela olur. Sık Sık Allah’a dua edelim. yalvaralım  yakaralım isteyelim .

Bir yerde  okumuştum “Yüreği kendisine  benzeyen insandan, vazgeçemiyor insan”  diyordu.  bu yüzden  Sevdiklerinize dua edin kalp den kalben yapılan dua kabul olurmuş.

İnşallah Yüce Rabbim benim de kalbimden gecen güzellikleri verir bir gün. Birde Biri Bana dua et dediğinde bil ki hayatı kalbine ağır gelmiştir dua isteyenleri yalnız bırakmayalım.

Haberli habersiz edilen dualar  kabul okur hic bir zaman dua etmekten vaz geçmeyelim kim bilir o an dua kabul kapısı  açık  olurda Rabbim bizimde kalbimizden gecen dualarımızı kabul  eder.

Allah’ım  Kalplerimiz dağınık  zihnimiz dağınık, hafızamız dağınık hayatlarımız dağınık ümmetimiz dağınık., Ne olur Rabbim!  Bizi bu Dağınıklardan  Kurtar. hayırlı İnsan olmanızı  ve hayırlı insanlarla  karsşılaşmamızı nasip et.

Allah’ım  beni bizi sevdiklerimi arkadaşlarımı bu mubarek uç aylar yüzü suyu hürmetine koru ne sıkıntıları varsa yardım eyle ya rabbim. Ümmeti Muhammed’i Hastalıktan kurtar  Hastalara şifalar ver Vefat etmiş geçmişlerimizi Rahmetinle muamele eyle.

Tövbe kapılarını yüzümüze kapatma Allah’ım. Hakkımızda en hayırlısı neyse biz günahkar kullarına  onu nasip eyle. Bir kaç gün sevip sayan dost gibi görünen yapmacık insanları bizden uzaklaştır  Allah’ım.

Yusuf Suresi bana bunu öğretti; Sıkıntılar elbet bir gün bitecek, Üzülen  bir gün mutlu olacak.

Allah’ım bizi birbirimiz den koru. kimseden bize  hastalık bulaşmasına, bizden de başkasına bulaşmasına izin. verme. Allah’ım  su an bu satırları okuyan din kardeşlerimizin, gizli ve aşikâr  bütün  günahlarını bağışla.

Dua imanın en berrak bir göstergesi olduğu gibi aynı zamanda kulluktur, ibarettir. Hatta Peygamber Efendimizin (a.s.m) beyanıyla ibadetin özüdür.

O dua Rabbe dönüş ve yönelişin adıdır. Yine dua, kuldan Rabbee yükselen kulluk nişanı, Rabden kula inen rahmet simgesidir.

Daha doğrusu o Allah’la kul arasında olan münasebetin tam odak noktasıdır. Kulluktan bahsedilen bir yerde, duadan bahsetmemek mümkün değildir.

Dua kulluğun simgesi ve başlı başına bir ibadet olduğuna göre sadece insana has bir olgu değildir. Bu yönüyle kainattaki bütün mahlukat onunla ilgilidir. Toprağın bağrına atılan bir tohumu  çatlamak gibi.

Kalp den dua sadece  Allah’tan yardım istemek için etmeyelim. günahlarımız dan arınmak için, cehennem azabından korunmak ve arınmak için de sıklıkla kalp den dua etmeliyiz.  kalp den edilen dualar geri çevrilmezmiş. Kuran ayetlerinden seçilebileceği gibi birçok  farklı hadis kaynağından  da seçebiliriz.

Duanın  anlamını hemen hemen tum islam alemi biliyor, dua “çağırmak, seslenmek, istemek, yardım talep etmek” demektir.

KALBİM’DEKİ BİR AVUÇ DUA   Duanın Hayatımızdaki Önemi; Biraz önce söylediğimiz gibi her şey dua etmektedir. Hayatı, dua sız düşünmek mümkün değildir. Yaşadığımız hayat, baştan sona kadar duadan ibarettir. Dua Rıza ilahinin şifresi ve Cennet yurdumun da anahtarıdır. Duanın bizatihi ibadet olduğunu, hayatta ibadetin özü olduğunu ifade etmiştir. Onun için ibadetin önemi hakkında söylenen her şey dua için geçerlidir.

Daunın önemi  hakkında söylenmesi gereken en önemli şey Furkan Suresinde geçen şu Ayet olmalıdır; ”Habibim, insanlara de ki, duanız olmasaydı Allah katında ne ehemmiyetiniz vardır.”

Evet Allah Katında bizim ehemmiyetimiz, değerimiz duamız sayesindedir. Duamız yoksa bir değerimiz de yok demektir. Onun için Allah’ın bütün sevgili kulları duadan bir an bile uzak kalmamışlardır.

Evet Sevgili islamiSohbetci dostlar  Kalbimdeki Duanin sonuna geldik yazımı hadisi şerifle bitiriyorum Cümleten Allah’a Emanet olunuz Vesselam

Bir hadisi Şerifte şöyle buyrulmaktadır: ”Allah katında duadan makbul ve kıymetli hiç bir şey yoktur” Çünkü Rahmeti sonsuz bizden dua etmemizi istemektedir. Mümin Suresi 60.Ayet

Rabbimiz buyurmaktadır ki: ”Bana dua edin size icabet edeyim, cevap vereyim.”

Bir Başka hadisi Şerifte de şöyle buyurur Efendimiz(s,a,v): ” Allah’ın fazlından isteyin. Allah kendinden istenilmesini sever.”

DUALARIMIZ KABULOLA

İslami sohbet platformu olarak  makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. KALBİM’DEKİ BİR AVUÇ DUA Bir başka makalede görüşmek dileğiyle İslami sohbetci  Dini Sohbet Sohbet sitesinden

SELAM vE DUA  ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/4666666666666.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/4666666666666-300x300.jpgEzeLdini sohbetGenelİslami Sohbet
KALBİM'DEKİ  BİR  AVUÇ  DUA SELAMUN ALEYKÜM VE RAHMETULLAH Kalbim'deki Dua Ellerimi Açtım Semaya Duanın Hayatımızdaki Önemi KALBİM'DEKİ BİR AVUÇ DUA Öncellikle Kalbimdeki bir avuç dua okuyan herkese selam olsun.İslamisohbetci.com ailesi adına çok teşekkür ediyorum. İslami Sohbet  Dua günümüzde sadece beş vakit namazın veya belli bir kısım ibadetlerin sonuna sıkıştırılarak küçültülmüştür. Öncelikle duai imanın en önemli göstergelerinden...