Kadir Gecemiz Mübarek Olsun Yalvarış

Geleceklerin en feyizlisi Kadir gecesidir. Çünkü Kur’an-ı Kerim’de adı geçen tek gece Kadir gecesidir.
İnsanlık için bir hidayet kaynağı olan son kitap Kur’an-ı Kerim bu gece inmeye başlamıştır.

 İslami Sohbet

ImagesBin aydan daha hayırlı kadir gecesi İslami Sohbetci.com

Yine bu gecede yapılan ibadet, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır.

Aynı adı taşıyan sürede şöyle buyurmuştur:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

İmam-ı Buhari’nin pek çok rivayetine göre Kadir gecesinin Ramazanın son on gecesinden birinde olması kuvvetle muhtemeldir. Çünkü Peygamberimiz Ramazanın bu son on gününde Mescitte kurdurduğu küçük bir çadır içinde itikafa girer, kendisini tamamıyla ibadete verirdi.

Peygamberimizin içinde itikafa girdiği bu çadırın bir Türk çadırı olduğu Müslim’in Ebu Said-i Hudri’den yaptığı rivayetten anlaşılmaktadır. (Müslim, Sıyam, 40)

Peygamberimizin rastladığı Kadir geceleri hakkındaki rivayetler arasında 27’nci geceye ait olan rivayet, alimlerin çoğunluğu tarafından tercih edilerek, bu gece Kadir gecesi olarak kutlanmaktadır.

Esasen zamanın iyi değerlendirilmesini bilen kimseler için her zaman Kadir gecesidir. Yeter ki insan, kendisini yaratan, sayısız nimet ve lütuflar da bulunan Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazanma yolunda olsun.

Kadir Gecesi7İslamisohbetci.com Kadir Gecesi   Allah’a yalvarış yakarış

İlahi aşıklardan olan İbn Fariz:

“Dost ile her buluşma anı Cuma olduğu gibi, bütün geceler de -Hak tecelli ederse- Kadir gecesi olur” sözüyle bunu ne güzel ifade etmiştir.

Kadir gecesinin ibadetle değerlendirilmesi büyük bir kazançtır. Çünkü bu gecede yapılan bir ibadet bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır.

Bu geceye mahsus bir ibadet yoktur. Bu gecede yapılacak olan, Kur’an okumak, namaz kılmak, dua etmek, günahlardan tevbe ve istiğfar etmektir.

Hz. Aişe’den rivayet olunduğuna göre Peygamberimiz, Ramazan gecelerini bu çeşit ibadetlerle değerlendirirdi.

Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

Hz. Aişe (r.a.) Peygamberimizden sordu:

– Ey Allah’ın Resulü Kadir gecesine tesadüf edersem nasıl dua edeyim? Peygamberimiz:

– “Allah’ümmeinneke  afüvvün  tühibbü’l-afve fa’fü anni. Anlamı: Allah’ım, sen affedicisin, affetmeyi seversin beni de affeyle” diye dua et buyurdu. (Tirmizi, Daavet, 84; ibn-i Mace, Dua, 5)

Gece ile ilgili olarak Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Kim, faziletine inanarak ve ecrini umarak Kadir gecesini ihya ederse geçmiş günahları mağfiret olunur.”(12)

Dini Bayramlar

Biri Ramazan, diğeri kurban olmak üzere iki dini bayramımız vardır.

Ramazan Bayramı

Ramazan bayramı, Ramazan ayından sonra gelen Şevval’in birinci günü başlar ve üç gün devam eder.

Ramazan ayı orucunu tutmuş olan müslümanlar, Şevval ayında iftar eder ve bayram yaparlar.

Bu bayrama mahsus ibadetimiz sadaka-i iftar ve bayram namazıdır.

bu sadaka bayram namazından önce verilmelidir.

(Kadir Süresi) Kadir Gecemiz Mübarek Olsun.

Kadir Gecemizin hayırlara vesile olmasını, İslam alemine barış; insanlık alemine ise hidayet getirmesini yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Bugün ellerini semaya gölünü Mevla’ya aç. Bugün günahlardan olabildiğince kaç, Bugün en gizli incilerini onun için saç, Kadir.Geceniz Mübarek olsun…

Kuran-ı Kerim’de Kadir Gecesi için Leyletül kadri hayrun min elfi şehrin yani Kadir Gecesi bin aydan hayırlı bir gecedir diye buyuruluyor. Bu nedenle bu geceyi ihya edelim Kadir gecemiz hayırlı olsun….

Kadir Gecesi, Allah’ın rahmeti ve bağışlanmasının sağanak halinde yeryüzüne indiği, her Müminin armağanlara garkettiği bir gecedir. Hepimize hayırlı olsun…

Beden de baş ne ise imanda da sabır aynıdır. Başsız beden olmayacağı gibi sabırsız da iman olmaz. Kişinin Sözü aklını ve faziletini gösterir. Hayırlı Kadir Gecelerimiz olsun..

.Ellerim Semaya açılacağı bu mübarek gece, rahmet yağmurları yağacak. Rabbim Mübarek Kadir Gecesinderahmet yağmurlarıyla sırılsıklam ıslanmayı bizlere nasip eylesin..

Ey Rabbim! Kadir Gecesi’nin rahmetini bizlerden esirgeme. Bu gece edeceğimz tüm duaları kabul et….

Rahmetinden bir damla da olsa nasiplenmeyi hak eden kullarından eyle bizi. Kadir Geceniz Mübarek Olsun..

Kuran-ı Kerim’in indirilmeye başladığı bu mübarek gece edeceğimiz tüm duaların kabul olsun. Kadir Gecenizi en içten dileklerimle kutlarım..

İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir ara bedel olduğu kadir gecesinde dualarla birleşmek dileğiyle, kadir geceniz mübarek olsun….

Kuran-ı indirmeye başlandığı Kadir Gecesi, Ramazan Ayı’nın 27. gecesinde oluyor. On bir ayın Sultanı Ramazan 2 Nisan’da başladığı Kadir Gecesi için ”bin aydan daha hayırlı” cümleler yer almıştır. Öyleyse bizler de bugünün feyzinden en verimli şekilde faydalanalım ve dualarda birbirimizi unutmayalım. Rabbim dualarımızı kabul eylesin. Amin.

Gül-i Muhammed-i olanlara selam olsun, selam diyarından geçenlere bahar

Gecelerin en feyizlisi Kadir Gecesidir. Çünkü Kuran-ı Kerim’de adı geçen tek gece Kadir gecesidir. İnsanlık için bir hidayet kaynağı olan son kitap Kuran-ı Kerim bu gecede inmeye başlamıştır.

HiraFM.net İslami sohbetci.com

İslami sohbet platformu  olarak Kadir Gecemiz Mübarek Olsun  başlıklı konumuzun sonuna geldik   başka bir konuda  görüşmek dileğiyle Sevgiler saygılar sunuyorum  Dini Sohbet İslamisohbetci.com   Sohbet sitesinden  ~~Selam ve Dua ile~~

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/04/20220427_045614.pnghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/04/20220427_045614-300x277.pngEzeLGenelİslami Sohbet
Kadir Gecemiz Mübarek Olsun Yalvarış Geleceklerin en feyizlisi Kadir gecesidir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece Kadir gecesidir. İnsanlık için bir hidayet kaynağı olan son kitap Kur'an-ı Kerim bu gece inmeye başlamıştır.  İslami Sohbet Bin aydan daha hayırlı kadir gecesi İslami Sohbetci.com Yine bu gecede yapılan ibadet, içinde Kadir gecesi bulunmayan bin ayda...