Konu Başlıkları

İslam Dininde Aklın Korunması
İslami Sohbet

20220129 212507

İslam Dinde Akıl Korunması İslamisohbetci.com

Akıl
Aklın korunması, günümüzde düşünce özgürlüğüne karşılık gelmektedir. İslam’ ın insanı yaratılmışların en üstünü görmesi, onu özgür iradeye sahip olması nedeniyledir. Özgür iradenin en önemli göstergesi, düşüncenin serbestçe söylenebilmesidir.

Hz.Peygamber

Hz.Peygamber (s.a.v) insanları yönetirken onların düşüncesine değer vermiş, doğru bildiklerini söylemekten korkmamalarını öğütlenmiştiŕ. Aslında bu öğreti Yüce Allah’ın bir emridir. Kuran-ı Kerim’de Söyle buyrulur; Allah’ın rahmetiyle onlara musamahalı davrandın. Eğer kaba ve katı yürekli davransaydın, onlar etrafından dağılırlardı. Bu nedenle onları affet, bağışlanmaları için dua et, iş hakkında onlara danış; kararını verince, Allah’a güven çünkü Allah O’na güvenenleri secer.

İslam dini;

İslam dini; dinlemeyi, anlamayı, karşılaştırmalar yaparak doğruyu bulmayı ögütler. Dinleyip sözün en güzeline uyan kullarımı müjdele! Allah’ın doğru yola ilettiği kimseler onlardır. gerçek akıl sahilleri de onlardır. 16 ayetinde dinlemek, anlamak ve düşünmek olumlu davranışlardan sayılmıştır. Bunun aksi olan ön yargılı olmak, dinlememek, ise kınamıştır. Bir ayette şöyle buyrulur; ” Şüphesiz ki Allah katinda canlıların en kötüsü, düşünmeyen sağır ve dilsizlerdir.

Aklın korunması bir başka açıdan akıl sağlığını korumayı ve onu devreden çıkaran maddelerle mücadele etmeyi gerektirir. Aşırı strest alında uzun süre kalmak akılda kalıcı hasarlara yol açabilir. Aynı zamanda alkol ve zararlı maddeler aklın doğru düşüncesini engelleywrek insana bir çok yanlış yayıldığından dinimizce kesin. bir biçimde yasaklanmıştır.

Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulur:

Kuran-ı Kerim’de şöyle buyrulur: Şeytan içki kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? *Ali imran suresi, 159.ayet *Zumer suresi, 18.ayet *Enfal suresi 22.ayet *Maide suresi, 91.ayet * İbn Mace, Eşribe, 1.

İslami sohbet platformu olarak İslam Dininde Aklın Korunması konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz.  

Selam ve Dua ile

EzeLGenelİslami Sohbet
İslam Dininde Aklın Korunması İslami Sohbet Akıl Aklın korunması, günümüzde düşünce özgürlüğüne karşılık gelmektedir. İslam' ın insanı yaratılmışların en üstünü görmesi, onu özgür iradeye sahip olması nedeniyledir. Özgür iradenin en önemli göstergesi, düşüncenin serbestçe söylenebilmesidir. Hz.Peygamber Hz.Peygamber (s.a.v) insanları yönetirken onların düşüncesine değer vermiş, doğru bildiklerini söylemekten korkmamalarını öğütlenmiştiŕ. Aslında bu öğreti Yüce Allah'ın...