İmsak Nedir? Oruç Vakti Ne Zaman Başlar? İmsak ile Sabah Namazı Aynı Mı?

İmsak Girince Namaz Kılınır Mı? İslami Sohbetci 6246e325b57f15247c479f6c       İmsak Nedir? Oruç Vakti Ne Zaman Başlar?  İslamiSohbetci.com

İmsak Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanların sahur sonrasında sabah ezanı ile birlikte başlayan yeme ve içmeyi bırakma zamanıdır. Kelime manası, kendini tutmak, bir şeyden el çekmektir. Takvimlerde imsakın günlere ve illere göre başlama saatleri belirtilir.

Ezan İslamiyet’teki Müslüman halkın namaza çağrısı olarak bilinmektedir. Gün içerisinde beş vakit namaz vardır. Dolayısıyla da camilerden günde beş kere ezan sesi duyulmaktadır. Bu beş adet ezan nağmelerden oluşacak şekilde birbirinden farklı çağrıları içermektedir. İslami Sohbetci

Bilindiği gibi sabah ezanı günün erken saatlerinde duyulmaktadır. Birçok Müslüman bu ezan sesiyle namaza kalkmaktadır. İmsak ise bu konularda Müslümanlara gösterge olmaktadır. Bu gösterge sayesinde bireyler namazlarını aslında doğru vakitlerde kılabilmektedir. İmsak ve ezan konusunda doğru orantılı bir ilişki söz konusudur.

İmsak Nedir?

İmsak kelimesi İslamiyet haricindeki kelime anlamı nefsine hakim olacak şekilde bir şeyi yapmama halidir. Bir şeyi yapmaktan el çekme demektir. Aslında İslamiyet’teki imsak kelimesinin anlamına bakıldığında bu anlamla da yakından ilişkisi olduğu gözükmektedir.

Müslümanlar Ramazan ayında oruç tutar. Bu oruç akşam ezanıyla son bulur ve sabah ezanıyla da başlar. Oruç tutan insanlar gün boyunca aç ve susuz kalacakları için sahur yapar. Sahurda bilinen bir vakit içinde gerçekleşir. Bu vakit içinde de çeşitli yiyecekler yenir.

İmsak ile Sabah Namazı Aynı Mı?

İmsak ile sabah aynı şeyler değildir. sadece birbirleriyle bağlantılı iki kavramdır. Sabah ezanı imsak denilen bu zamandan 30 ya da 45 dakika sonra okunmaktadır. İmsak ve sabah ezanın güneş ve saat dilimleriyle bağlantısı vardır.
İmsak zamanı ve sabah ezanı süresi mevsimlere ve saat dilimlerine göre değişir. Burada bahsedilen imsak vakti ise gecenin bittiği yatsı namazı vaktinin sona erip sabah namazı zamanının girdiği andır.

İmsak Girince Namaz Kılınır Mı?

İmsak girince namaz kılınır mı? Sorusu çoğu Müslümanın  kişilerin aklına takılan bir sorudur. Bu sorunun çok mantıklı bir cevabı bulunmaktadır. Bilindiği gibi imsak vakti yatsı namazı zamanıyla sabah namazı vaktinin girdiği andır. Sabah namazı vaktinde yerinin ağrıması anlamına gelmektedir. bu vakit güneşin doğmasına kadar süren zamandır.
İmsak vaktinin girmesi demek sabah namazı vaktinin de geldiği demektir.

Dolayısıyla imsak girince namaz kılınabilir. Bu doğrultuda imsak vaktinin girme zamanını iyi bilmek gerekir. Çünkü imsak vakti ve ezanın okunma zamanı mevsimlere, günlere ve saat dilimlerine göre değişmektedir. Güneşin batma ve doğma sürelerine göre bu zamanlar ayarlanmaktadır. Ramazan ayı geldiğinde en çok sorulan merak ettiğimiz sorulardan  biridir: sahurda yeme içmeyi ne zaman kesmeliyiz, imsak vakti mi, ezan okununca mı? 

sahurda yeme içmeyi ne zaman kesmeliyiz, imsak vakti mi, ezan okununca mı? 

Takvimlerde gösterilen “imsak” oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir.

Ezan bitene kadar sahur yapılır mı? Buna göre sahurda ezan okunduğu sıra, oraca başlama saati olan imsak vakti girdiği için yenilip içilmemelidir. Bu durumda ezan okunurken su içmek orucu bozar. O günün orucuna niyetlenmek isteyen kişi, ancak sabah ezanına kadar bir şeyler yiyip içebilir.

Sahur imsak vaktine kadar mı? Ramazan gecelerinde sahur hazırlıkları imsak vaktine kadar devam etmektedir. Sabaha karşı, gün doğmaya  yakın saatlerde bu hazırlıklar ve yemek yeme bitmelidir. Niyet edilip tutulan oruç imsak vakti ile başlar. Akşam ezanı ile son bulur.

İmsak vakti geçtikten sonra sahur yapılırsa oruç kabul olur mu? Orucu yanlışlıkla ifsat etmenin cezası yoktur. Ancak oruç bozulmuş olduğu için kaza edilir.

Sahur imsak tan ne kadar önce yapılır? Sabah ezanı oruç  zamanının girdiğini değil, sabah namazının kılınma zamanına göstermektedir. Bu sebeple imsak denilen, yiyip içilen zamanın bittiğini işaret eden sınırlama bulunmaktadır. Yatsı namazının vakti geçip de sabah namazı vakti girdiği o ezanın ilk kelimeleriyle birlikte sahur vakti sonlanmış olur.

İmsakta ezan bitene kadar su içilir mi? Takvimlerde gösterilen “imsak” oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sna erdiği yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir.

Evet bugün ki konumuz İmsak Nedir? Oruç Vakti Ne Zaman Başlar?   hatırlatma  ne kadar önemli olduğunu her açıdan ne kadar faydalı olduğunu anlatmaya çalıştım ..Okuyan herkese Teşekkür ediyorum.

İslami sohbet platformu  olarak   İmsak Nedir? Oruç Vakti Ne Zaman Başlar?  başka bir konuda  Bir başka makalede görüşmek dileğiyle Sevgiler saygılar  Dini Sohbet İslamisohbetci.com   Sohbet sitesinden  ~~Selam ve Dua ile~~

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/04/imsak-nedir5555.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/04/imsak-nedir5555-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbetİmsak
İmsak Nedir? Oruç Vakti Ne Zaman Başlar? İmsak ile Sabah Namazı Aynı Mı? İmsak Girince Namaz Kılınır Mı? İslami Sohbetci        İmsak Nedir? Oruç Vakti Ne Zaman Başlar?  İslamiSohbetci.com İmsak Ramazan ayında oruç tutacak Müslümanların sahur sonrasında sabah ezanı ile birlikte başlayan yeme ve içmeyi bırakma zamanıdır. Kelime manası,...