Hira Maragası

Hira Mağarasının Peygamberimizin Hayatındaki Önemi

Hazreti Muhammed’in inzivaya çekildiği bu mekan, ilk vahyin geldiği  ve Kuranı Kerim’in indirilmeye  başlandığı  yer olma özelliği  taşıyor.

Hazret-i Muhammed, Hira’da tefekkürle  mesgulken Hazreti Cebrail aracılığıyla  Alak Suresi’nin  şu ilk beş  ayeti kedisine  vahyedildi: Yaratan Rabb’inin adıyla oku..islamisohbet

Peygamber Efendimize ilk vahiy nerede nasil gelmistir?

Sevr Magarasi Nedir Nerededir 173298

Peygamber Efendimize ilk vahiy nerede nasil gelmistir?

Muhammed  40 yasinda bulunuyordu.

Tarih, M.610’dur. İlk vahiy, Mekke yakinlarinda  Nur Dag’ında Hira adli mağarada  gelmiştir.

Hz Muhammed örümcek ağı hangi mağara?

Sevr mağarası, Mekke’nin güneyinde  yer alan, İslam peygamberi  Muhammed’in Medine’ye (kuzeye) hicreti arasinda Ebu Bekir ile barındığı  mağara.

Hz.Muhammed’in vahiy gelmeden önce Hira mağarasıa gitmesinin sebebbi nedir?

Muhammed’in vahiy gelmeden önce Hira Mağarası’na gitmesinin sebebi nedir? ”Hz.Muhammed vahiy gelmeden önce Hira Mağarası’na vahiy gelmeden önce kafasını dinlemek ve kendini ibadete adamak için giderdi. Orası sessiz sakin ve böylece Hz.Muhammed rahatça ibadetini yapabiliyordu.

Peygamberimizin Hira’da Tefekkür  Günleri özellikleri

Putperest bir toplumda yetismesine rağmen  hicbir zaman putlara yapmamış  olan peygamberimiz (s.a.v.), cahiliyenin çirkin  adetlerinden  de uzak durmustu. Allah Resulü(s.a.v) putlara tapmanin anlamsızlığını  kavramış  olmakla beraber yerine bir sey koyamadigindan nasıl  hareket edeceğini bilemiyordu. İçinde bulunduğu durumu  tefekkür edebilmek  için yalnızlığı tercih eder olmuştu. Peygamberimizin (s.a.v.) bu tercihinde tevhid inancının  sembolü olan Kabe’nin tamirati sirasinda mabedin putlarla dolu haline yakından şehit olmasi da etkili olmuştur.

Ayrıca özellikle Hz.Hatice ile evlendikten sonra maddi olarak rahatlamsi da Hz.peygamber’in zihnini insanin varlik amaci ve alemin yaratılışı gibi okunulara yogunlastirmasina imkan tanımıştır.  Bu tefekkür  sürecinde yaşının kemale dogru ilerlemesi de etkili olan unsurlarındandir.

Ancak bütün bunların otesinde unutulmaması gereken şudur ki Allah(c.c.), Peyganberine yalnız kalmayı sevdirerek  insanlardan ve onların kötü alışkanlıklarından uzaklaşmasını sağlamıştır.

“Bana yalnızlık sevdirildi..”  buyuran Allah Resulü(s.av.) inziva hayatını tercih ederek bir nevi  dedesinin yolunu takip etmiştir. Zira Abdulmuttalib ve Mekkeli bazi Hanifler Ramazan ayı  boyunca  Hira’da inzivaya çekilir, bu süre içinde  fakirlere ikramı arttırır  ve Kabe’yi tavaf ederlerdi.

Kendisine yalnızlık sevdiren  peygamberimiz(s.a.v), kırklı  yaşlarına doğru özellikle  Ramazan aylarini Hira’nin zirvesine yakın küçük bir mağarada münzevi  bir sekilde geçirmeye başladı. Inziva niyetiyle evinden uzaklasan Hz.peygamber, yanına biraz azik alıyor  ve Kabe’yi uzaktan göre bu mağarada derin düşüncelere  dalarak ruhunu mutmain kılmanın yollarini arıyordu.

Bu zahmeti  arayışta Hz.Hatice de Resuli Ekrem  Efendimizi manen destekliyor, zaman zaman da sarp yollarına aldırmada. dağa  tırmanıp  peygamberimize(s.a.v)yiyecek götürüyordu.

Peygamberim(s.a.v) Mekke’ye indiğinde  evvel mutlaka kabe’yi tavaf ediyordu.

Hira’da geçirdigi süre boyunca Resulullah(s.a.v), hayret verici olağanüstü tecrubeler yasamaya basladi.gun icinde aynen gerceklesen ruyalar görüyor, bazen kendisine selam  verildiğini isitiyor ancak çevresinde  ağaçlar ve taslardan baska bir şey goremiyordu.

Peygamber efendimizin yaşadığı bu tecrubeler bir anlamda indirilecek  vahye ruhunu ve zihnini hazırlamıştı. Bir beşer olarak doğrudan  melekle karşılaşmaya ve nübüvvetle mujdelenmeye güç yetiremeyeceginden hak Teala belki de onu bu vakte hazırlıyordu.

Nur Dag’ında Hira Mağazası’nı ziyaret etmiştir.  Nur Dagi’nin pek tuhaf  bir görünümü  vardır. Dag, uzakta olmasina ragmen kendisini kusatan çok sayida tepenin arasindan  hemen göze çarpar.

Hira Magarasi, üst üste yığılmış kayaladan oluşmuş üç yanı kubbe biçiminde bir yapıya sahiptir. İçerisi, bir insanın ayakta durabileceği bir yükseklikte ve rahatça uzanıp yatacağı genişliktedir. yine garip bir rastlantı sonucu, mağara içinde uzanıldığında yön Kabe’ye doğru olmaktadır.

Zemindeki kayalık oldukça düz olup küçük yatak yapmak için örtü serilebilir. Mağaranın girişinde oldukça yüksek bir açıklık vardır ve bu da insanı içeri girmedenönce kayalardan oluşan birkaç basamağı çıkmaya zorlar. ”(Muhammed Hamidullah İslam Peygamberi,c,1,s,73.)

Hz. Muhammed örümcek ağı   hangi magara

Sevr mağarası, Mekke’nin güneyinde  yer alan, İslam peygamberi Muhammed’in Medineye (kuzeye) hicreti sırasında  Ebu Bekir  ile barındığı mağara

Hangi peygamberi yılan soktu?

Odeliği de ayak topuğuyla kapandı. Peygamber Eefendimiz ve Ebubekir çok yorgundu. Efendimiz, Hz.Ebubekir’in dizinde uykuya dalmıştı. Bir vakit sonra Hz.Ebubekir’in ayagını bir yılan ısırdı.

Hira Mağarasının Peygamberimizin Hayatındaki Önemi Nedir?

İslami sohbet platformu  olarak  Hira Mağazasının Peygamberimizin Hayatındaki Önemi Nedir?  konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle

Selam ve dua ile

 

Genel
Hira Maragası Hira Mağarasının Peygamberimizin Hayatındaki Önemi Hazreti Muhammed'in inzivaya çekildiği bu mekan, ilk vahyin geldiği  ve Kuranı Kerim'in indirilmeye  başlandığı  yer olma özelliği  taşıyor. Hazret-i Muhammed, Hira'da tefekkürle  mesgulken Hazreti Cebrail aracılığıyla  Alak Suresi'nin  şu ilk beş  ayeti kedisine  vahyedildi: Yaratan Rabb'inin adıyla oku..islamisohbet Peygamber Efendimize ilk vahiy nerede nasil gelmistir? Muhammed  40...