GÖZYAŞI

İnsan hayatın da gülme de ağlama da sebeplere bağlı olarak gelişen fıtri olaylardır. İnsana ağlama ve gülme özelliğini veren Allah’tır. Bu iki özellik insan varlığının sırlarından birer sırdır. Bunların yapısı itibariyle insanın organik yapısından aşağı kalır yanı yoktur. Her iki olayın meydana gelmesinde hem organik faktörler hem de psikolojik faktörler iç içe faaliyet gösterir. İnsanda, gülme ve ağlama sebeplerini yaratan Allah’tır ”Güldüren de ağlatan da O’dur.” (Necm, 75) Ağlamanın  birçok çeşidi var  duygusallaşınca ağlarsın  üzüntüden ağlarsın sevinçten ağlarsın, Ağlama duygusu her insanda farklıdır.

20220302 144426İslamisohbetci.com Gözyaşı

Allah korkusu ile bir ilgisi var mıdır?

Ağlayıp gözyaşı dökmenin Allah korkusu ile bir ilgisi var mı

Her ağlamanın Allah korkusu ile alakası  yoktur. Rol icabı da olsa ağlayıp gözyaşı dökenler çoktur. mecaz anlamda Timsah gözyaşı gibi

Ancak, Allah korkusu ile ağlamanın fazileti büyüktür. İslami Sohbet

Hadis-i Şeriflerde buyuruldu ki: Allah’ı anarken, Allah korkusu ile gözünden yaş akana, kıyamette azap olmaz. Allah korkusuyla ağlayan göze, Cehennem ateşinin dokunması haramdır. Kıyamette herkes ağlayıp gözyaşı dökecektir. ancak dünyada Allah korkusuyla, bir damlacık gözyaşı dökenler ağlamayacaktır. Allah için gözlerinden yaş akan müminin vücudunun, Cehennem ateşinde yanması haramdır.

Bir damla gözyaşı ile yanağı ıslanan kimsenin yüzü, hiçbir zaman darlığa düşmez.

Kıyamette her şey ölçülür, tartılır

Bunlardan Allah korkusu ile akan gözyaşı, ateş deryasını söndürecek güçtedir. Vücudu Allah korkusu ile ürperen kimsenin günahları, ağaçtan yaprakların dökülmesi gibi dökülür. Allah Teala, Hazreti-i Musa’ya buyurdu ki: “Beden korkup ağlayarak yapılan ibadet, diğer ibadetlerden üstündür.  Cenabı Hak, yemin ile buyuruyor ki: “Dünyada benden korkarak ağlayanı, Cennette ebedi güldürürüm. “Sağılan süt, tekrar memeye girmediği gibi, Allah korkusundan ağlayan da ateşe girmez.

Allah Teala’nın, himayesinden başka hiçbir himayenin bulunmadığı kıyamette, himayesine aldığı yedi kimseden biri de, yalnız iken Allah’ı anıp gözünden yaş akan kimsedir.) (Allah korkusu ile gözden akan bir damla gözyaşından veya Allah yolunda atılan bir damla kan damlasından daha kıymetli, Allah indinde bir damla yoktur.)

Ağlayın, ağlayamazsanız, kendinizi zorlayın, hüzünlenin! Kıyametteki azabın dehşetini bilseniz, ayakta duramayacak zorlayın, hüzünlenin! Kıyametteki azabın dehşetini bilseniz, ayakta duramayacak hale gelinceye kadar namaz kılar, sesiniz kısılıncaya kadar ağlarsınız.) (Her mümin dağlar kadar günah ile mescidimizde bulunsa, ağlayan şu kişinin hürmetine oradakilerin hepsinin günahları af olur.

Çünkü melekler “Ey Rabbimiz, ağlayanları, ağlamayanlara şefaatçi kil!” derler.) Musibetler Allah’ın hediyesidir. Bediüz zamanın ifadesiyle, “Hastalık bazıları bir ihsan-ı İlahidir, bir hediye-i Rahmanidir.” 7 Gücümüz yettiğince şükrederiz ve sabrederiz.

Bu cihetten de sayısız sevap alırız

Bir kitapta okudum gözyaşı Allah’ın rahmetidir duanın kabulü birde içindeki kötülükler korkular bitmesi kalbin temizlemesi aynısı bendede oluyor gözümün rengi bile değişiyor. Nur inmişsiniz parlıyor kızın biri gözlerime baktı  GÖZYAŞI çok güzel gözün var dedi omunda fark etmesi gözümün güzel olduğunu tasvip esmiş oldu  …..

“Kalben üzülmek ve göz yaşı dökmekte ise dinen mahzur yoktur.. Nitekim Hz. Peygamber, oğlu ibrahim’in ölümüne ağladığı için kendisine hayretini ifade eden bir sahabiye, “Kalbimizde acı, gözümüzde yaş var; ama dilimiz allah’ın rızasına aykırı bir söz söylemez” buyurmuşlardı (Buhari, “Cena”iz”, 43; Müslim, “Feza’il”, 62)

İşte bu gizli sırların bir gereği olarak, insanı bir olaya güldürürken, bir olaya ağlatır. Bugün ağlattığı olaya, belki yarın güldürebilir. Ağlamak ve gülmek, değişen psikolojik hallerin, eşya ve ortamların, insan ruhunda hiçbir zaman aynı kalmayan değer ve arzuların bir sonucudur.
Hayatın her döneminde insanların tepkilerini göstermede özel yeri olan ağlamanın dini hayatta da önemli bir yeri vardır. Bütün semavi dinlerdeki (asılları İslam’dır) bugünkü şekilleri itibariyle bile aşırı derece gülmek hoş karşılanmaz, buna karşılık ağlamak tavsiye edilir. Kur’an-ı Kerim de a gülmeyi, çok ağlamayı tavsiye eder.

İslami sohbet platformu olarak  makalemizin sonuna gelmiş GÖZYAŞI  bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, İslami sohbetci  Dini Sohbet Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.  SELAM E DUA İLE

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/20220302_144426.pnghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/03/20220302_144426-300x274.pngEzeLdini sohbetGenelİslami Sohbet
GÖZYAŞI İnsan hayatın da gülme de ağlama da sebeplere bağlı olarak gelişen fıtri olaylardır. İnsana ağlama ve gülme özelliğini veren Allah'tır. Bu iki özellik insan varlığının sırlarından birer sırdır. Bunların yapısı itibariyle insanın organik yapısından aşağı kalır yanı yoktur. Her iki olayın meydana gelmesinde hem organik faktörler hem de psikolojik...