Konu Başlıkları

Gıybet Etmek

Gıybet Haramdır

İslam’da  büyük gunahlardan biridir.
Kuran-ı Kerim’de mealen buyruldu ki;
(Birbirinize Gıybet etmeyiniz)Hucurat 12) islami sohbet

20220116 175619Gıybet  Islamisohbetçi.com

Gıybet Etmek Haram

Peygamberimizin, Giybet hususunda Hz. Aişe Annemizi ikazı Aişe radıyallahu anh şöyle buyurdu

-Ey Allah’ın Resulü! Safiyye’nin şöyle oluşu sana yeter, dedim. Ravilerden biri bu sözle Hz. Aişe’nin, onun kısa boylu oluşunu kastettiğini söylüyor. Bunun üzerine Hz. Peygamber:

Ey Aişe! Öyle bir söz söyledin ki, eğer o söz denize karışsa idi onun suyunu bozardı buyurdu Aişe dedi ki, brn bir başka gün de krndisine bir insan durumunu takliden hikaye etmiştim. Bunun üzerine de Hz Peygamber:

Bana dünyanın en kıymetli şeylerini verseler, brn yine de bir insanı hoşlanmayacağı bir şekilde taklid edip anmayı kesinlikle istemem buyurdu. Miraçta, Gıybet Edenlerin Ahiretteki Durumları Enes R.a dan rivayet edildiğine göre Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Mi’raca çıkarıldığımda ben bakırdan tırnaklarla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan bir toplumun yanından geçtim.

20220116 175746Gıybet Etme İslami Sohbet

Ey Cebrail! Bunlar kimlerdir? diye sordum.

-Bunlar, (gıybet etmek suretiyle) insanların etlerini yiyenler ve şeref ve namuslarıyla oynayanlardır, cevabını verdi.(Ebu Davud, Edeb 35) Ya hayır Söyle, Ya Sus Ebu Hüreyre radıyallahu anhuden rivayet edildiğine göre Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

Allah’a ve ahiret gününe inanan, ya hayır söylesin yada sussun.” ( Buhari, Edeb 31, 85)

İslami sohbet platformu olarak  , islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz. Allah’ın rahmeti, bereketi,  ve selameti üzerinize olsun

SELAM ve Dua iLe

EzeLGenelİslami Sohbet
Gıybet Etmek Gıybet Haramdır İslam'da  büyük gunahlardan biridir. Kuran-ı Kerim'de mealen buyruldu ki; (Birbirinize Gıybet etmeyiniz)Hucurat 12) islami sohbet Gıybet  Islamisohbetçi.com Gıybet Etmek Haram Peygamberimizin, Giybet hususunda Hz. Aişe Annemizi ikazı Aişe radıyallahu anh şöyle buyurdu -Ey Allah'ın Resulü! Safiyye'nin şöyle oluşu sana yeter, dedim. Ravilerden biri bu sözle Hz. Aişe'nin, onun kısa boylu oluşunu kastettiğini söylüyor....