Konu Başlıkları

Duygu ve His’lerin Fikirlere Tesiri
İslami Sohbet

Duygu ve Hislerin  Fikirlere Tesiri: Fikirlerin duygu ve hislere tesiri olduğu gibi, duygu ve hissin de, fikirlere tesiri vardır. Çünkü insanın fikirleri, çoğu zaman his ve duyguların tesiri altındadır. Üzüntüler ve darılmalar, bilhassa heves ve arzular, insanı yanlış düşündürür. Pek çok sevdiğimiz bir insandaki kötülükleri, iyi şeyler şeklinde görmemiz, his ve duyguların fikirleri üzerindeki tesiri neticesidir. Bir annenin; kötülükler içinde büyümüş ve yapmış olduğu kötülükler ile övünen şerir ve cani evladını, her türlü lekelerden uzak görmesi, his ve duygularının fikirleri üzerindeki tesirinden ileri gelir. .çok sevdiğimiz arkadaşlarımız hakkındaki düşüncelerimiz de böyledir. O halde iyi ve makbul hislerin, sağlıklı düşünceler, red dolunanların ise, hasta ve yanlış düşünceler meydana getireceğinden şüphe yoktur.

Duygu Dusunce 1Duygu His Fikir Mutluluk Haber  İslamisohbetci.com

Şu halde, dini ve milli yüce hissiyat ve duyguların mevcut ve payidar olduğu bir memleket fertlerinde dini ve vatanı koruma, hak ve özgürlüğü savunma fikri de, doğru sağlam ve kuvvetli bir şekilde mevcuttur. Bu hislerden uzak olan memleket fertleri için böyle bir fikir mevcut olamayacağı cihetle, onlar için din, vatan, milliyet özgürlük, vazife ve hak gibi şeyler o kadar önemli olmaz.

Duygu Düşünce

Duygu düşünce İnsanların başkalarıyla nasıl yaşadığını ve etkileşim kurduğunu etkileyen birçok farklı duygu türü vardır. İnsanlar bazen bu duygular tarafından yönetiliyor gibi görünebilir, seçimleri, eylemleri ve sahip olduğu algıları her an yaşadıkları duygulardan etkilenir İnsanların denemediği farklı duygu türlerini tanımlamaya çalışmışlardır.

Temel Duygular

Temel Duygular, farklı duygu türleri ve insan davranışlarına Etkisi bu duygu türlerinin sınıflandırılması ve açıklanması için farklı teorileri ortaya çıkmıştır. insan kültüründen evrensel olarak deneyimlediğini öne sürdüğü altı temel duyguyu tanımlamıştır Tanımladığı duygular mutluluk, üzüntü, korku, öfke ve sapıklıktır. daha sonra temel duygular listesini gurur, utanç, mahcubiyet ve heyecan gibi şeyleri içerecek şekilde genişletmiştir. temel duygular doğuştan gelir ve evrenseldir, Farklı duyguların birleşmesi tıpkı farklı tonları oluşturmak için farklı renklerin karıştırılması gibi duygular da farklı duyguları b oluşturmak için bir araya getirilebilir.

Bu teoriye göre, daha temel duygular yapı taşları gibi davranır. bazen karmaşık duygular, bu temel duyguların karışımlarıdır. mesela, güven ve neşe gibi birtakım temel duygular, aşk gibi sevgi gibi daha büyük bir duygu yaratmak için birleşebilir fakat birçok karmaşık duygu daha temel olanlara dönüştürülemez ve teori, bebeklerin ve hayvanların neden karmaşık duyguları paylaşmadıklarını yeterince açıklamaz.

Mutluluk

Mesela Mutluluk genellikle memnuniyet, neşe, haz, tatmin ve esenlik duygularıyla karakterimize edilen hoş bir duyusal durum olarak tanımlıyoruz. Mutluluk bazen beden dili, gülümseme gibi yüz ifadeleri ve hoş bir ses tonuyla ifade edilir. Mutluluk temel duygulardan biridir, ancak mutluluk yaratan şeyler büyük ölçüde kültürden etkilenir. Bu mutluluğa katkıda bulunan şeyleri anlamayı zorlaştırır, çünkü farklı insanlar farklı şeylerden etkilenir.

örnek verecek olursak Örneğin, Mutluluğa gerçekte neyin katkıda bulunduğunun gerçekleri genellikle çok daha karmaşık Duygu düşünce  İnsanların başkalarıyla nasıl yaşadığını ve etkileşim kurduğunu etkileyen birçok farklı duygu türü vardır. İnsanlar bazen bu duygular tarafından yönetiliyor gibi Duygu düşünce  İnsanların başkalarıyla nasıl yaşadığını ve etkileşim kurduğunu etkileyen birçok farklı duygu türü vardır. İnsanlar bazen bu duygular tarafından yönetiliyor gibi görünebilir, seçimleri, eylemleri ve sahip olduğu algıları her an yaşadıkları duygulardan etkilenir İnsanların denemediği farklı duygu türlerini tanımlamaya çalışmışlardır.

Temel Duygular, farklı duygu türleri ve insan davranışlarına Etkisi bu duygu türlerinin sınıflandırılması ve açıklanması için farklı teorileri ortaya çıkmıştır. insan kültüründen evrensel olarak deneyimlediğini öne sürdüğü altı temel duyguyu tanımlamıştır . Tanımladığı duygular mutluluk, üzüntü, korku, öfke ve sapıklıktır. daha sonra temel duygular listesini gurur, utanç, mahcubiyet ve heyecan gibi şeyleri içerecek şekilde genişletmiştir. temel duygular doğuştan gelir ve evrenseldir, 

Farklı duyguların birleşmesi tıpkı farklı tonları oluşturmak için farklı renklerin karıştırılması gibi duygular da farklı duyguları b oluşturmak için bir araya getirilebilir. Bu teoriye göre, daha temel duygular yapı taşları gibi davranır. bazen karmaşık duygular, bu temel duyguların karışımlarıdır. mesela, güven ve neşe gibi birtakım temel duygular, aşk gibi sevgi gibi daha büyük bir duygu yaratmak için birleşebilir fakat birçok karmaşık duygu daha temel olanlara dönüştürülemez ve teori, bebeklerin ve hayvanların neden karmaşık duyguları paylaşmadıklarını yeterince açıklamaz.

Mesela Mutluluk genellikle memnuniyet, neşe, haz, tatmin ve esenlik duygularıyla karakterimize edilen hoş bir duyusal durum olarak tanımlıyoruz. Mutluluk bazen beden dili, gülümseme gibi yüz ifadeleri ve hoş bir ses tonuyla ifade edilir. Mutluluk temel duygulardan biridir, ancak mutluluk yaratan şeyler büyük ölçüde kültürden etkilenir. Bu mutluluğa katkıda bulunan şeyleri anlamayı zorlaştırır, çünkü farklı insanlar farklı şeylerden etkilenir. örnek verecek olursak Örneğin, Mutluluğa gerçekte neyin katkıda bulunduğunun gerçekleri genellikle çok daha karmaşık duygu düsünce İnsanların başkalarıyla nasıl yaşadığını ve etkileşim kurduğunu etkileyen birçok farklı duygu türü vardır. İnsanlar bazen bu duygular tarafından yönetiliyor gibi  Karmaşık ve daha yüksek oranda kişiselleştirilmiştir. uzun bir süreden beri insanlar mutluluk ile sağlık

İslami sohbet platformu olarak Duygu ve His’lerin Fikirlere Tesiri konulu makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle, islami sohbetci Sohbet sitesinden biraz bahsetmek istiyorum. Sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmayı planlıyoruz.   Sitemizde saygı çerçevesinde paylaşımlar yapıyoruz. Gelen kişilerin istedikleri konu hakkında doğru bilgiler almasını sağlıyoruz.  

Selam ve Dua ile

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/1075687_620x360.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/1075687_620x360-300x300.jpgEzeLGenelİslami Sohbet
Duygu ve His'lerin Fikirlere Tesiri İslami Sohbet Duygu ve Hislerin  Fikirlere Tesiri: Fikirlerin duygu ve hislere tesiri olduğu gibi, duygu ve hissin de, fikirlere tesiri vardır. Çünkü insanın fikirleri, çoğu zaman his ve duyguların tesiri altındadır. Üzüntüler ve darılmalar, bilhassa heves ve arzular, insanı yanlış düşündürür. Pek çok sevdiğimiz bir insandaki...