Duanın Kabul Edildiğine Dair İşaretler

‘Eüzü billahi Mineş-şeytanirracim.

Bismillahirrahmanirrahim”

Herhangi bir Müslüman duasının, isteğinin kabul edildiğine ilişkin deliller üzerinde durulacaktır. ayrıca dua eden bir kimse duasının derhal kabul edilmesi noktasında aceleci davranmamalıdır. islami sohbet

Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Kullarım beni senden soracak olurlarsa, bilsinler ki ben onlara pek yakınım. Bana dua edenin duasına icabet ederim.” (Bakara, 186) Yine yüce Allah şöyle buyuruyor: Bana dua edin ki size karşılık vereyim  (gafir/Mümin 60) Tirmizi Ubade b. Samitten rivayet ediyor.

Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuş “Yeryüzünde yüce Allah’a dua eden bir müslüman yoktur ki, Allah o kimsenin duasına karşılık vermemiş olsun ya da duasında günah olan bir şeyi veya akrabasıyla olan bağını kesmeyi istemediği sürece ondan onun gibi bir kötülüğü önlememiş olsun.

Bunun üzerine Bulunanlardan biris, “O takdirde biz de çok çok dua ederiz. deyince, Resulullah (s.a.v) de: “Allah’ın vergisi ve yardımı sizin dualarınızın çok daha üzerindedir. buyurdu.

Ellerim SEMA’da

   Dua, Namaz, Oruc, İbadet, Ellerim Semada 

Sema

İslami Sohbet odaları, İslamisohbetci.com

Tirmizi, bu, Hasen Sahih bir hadistir, demiştir.

Nitekim hadis,, Hakim Ebu Abdullah tarafından, Buhari ve Müslim üzerine ek olarak yazdığı  “el-Müstedrek” kitabında bu hadisi rivayet etmiştir. Ravi Ebu Said Hudri’dir.

Hakim’in Ebu Sai Hudri’den yaptığı bu rivayetinde şu fazlalık bulunmaktadır: “Ya da Allah onun adına isteklerinin ecrinin benzerini ahiret hayatı için defterine geçirir.” (Tirmizi, 3568. Hakim, Müstedrek: 1/493) Buhari ve Müslim Ebu Hureyre’den rivayet ediyorlar.

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuş: “Herhangi biriniz istediğinde aceleci davranmadığı sürece Allah onun duasına icabet eder duasın karşılık verir, adam aceleci davranır da, “Ben dua ettim de, duam kabul edilmedi” diye şikayetçi olur.” (Buhari, 6340. Müslim, 2735. Ebu Davud, 1484. Tirmizi, 3602, 3603)

Duanın Faydası

İmam  Gazali diyor ki: Eğer  kazanın ve kaderin önüne geçilemeyecekse, bu durumda dua etmenin ne yararı ve faydası var ki ? diye  eğer bir soru yönetilirse, bunun cevabı şöyledir. Unutmamlısın ki,  başa gelebilecek bir belanın önlenebilmesi için dua etmek de yine bir kaza ve kader geregidir.

Çünkü dua, belanın önlenebilmesine ve rahmetin  gelmesine bir sebeptir. Nasıl ki, kalkan ve zırhlı silahın, merminin  isabetini önlemede  bir sebep ise, dua da öyledir.

Kalp Huzuruyla Dua Edilmesi

Duanın kabulu için önemli, Duanın kabulu için adabına göre ve şartlarına göre riayet etmek lazım. Bu şartların cümlesi mevcut Allah dilerse kabul eder dilemzse kabul etmez. Fakat kul adabına riayet ederek dua etmeyi bırakmamalıdır.

yüce Allah söyle buyuruyor, ”… hem ihtiyatlı bulsunlar ve silahlarını da yanlarına alsınlar.” (Nisa,102) Ayette görüldüğü gibi yüce Allah emri/işi takdir buyurduğu gibi, bunun yanında  sebebini de takdir buyurmuştur.  Yukarıda da kaleme aldığımız gibi bunda  bir çok yarar ve faydası  vardır.

Başta kalp  ve gönül huzuru ve Allah’a muhtac olmanın şuuru yer alıyor ki,  bu her iki  nokta da kulluğu sergilemenin ve gerçek manada Allah’ı tanıyıp bilmenin en son merhalesidir. Allah en iyisini bilir.

Sevgili Peygamberimiz (s,a,v)
Bir hadisleirnde duanın kabul olacağına
Fakat dua yapan kişinin yapması gereken bazı hususlar olduğunu İşaret etmektedir.

Duanın Kabul Edildiğine Dair İşaretler 

İslami sohbet platformu olarak  islamisohbetci Sohbet sitesine hoş geldiniz, sitemizde Bayanlar için Dini Sohbet yerler arasında  aile gibi bir ortam kurmak istiyoruz aramızda iyi insanları barındırmak kötü insanları zaten tutmuyoruz, bizim için biz kötü insanları iyi olmaları için uğraşırız ama sapıklık içerine girenleri aramızda tutmuyoruz atıyoruz. sitemiz içerinde ,odamızda herkesi bekliyoruz.

sohbet#kelebek#mirc# sohbetchat# chat# sanal alem, lafazan, Müslümanlar sohbet#mobil sohbet#sevdasohbet# zurna# islamisohbet#dini sohbet#istanbul sohbet odaları# gurbetçi sohbet#almanya sohbet odaları  tasavvuf sohbet odaları islami chat evlik  alanlarında hizmet vermekteyiz. 

Kalbimizden geçen en güzel duaların kabul olması dileğimle Selam ve dua ile kalın

Selamun Aleykum ve Rahmetullah

https://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/ssss4646.jpghttps://www.islamisohbetci.com/wp-content/uploads/2022/01/ssss4646-300x300.jpgEzeLdini sohbetGenelİslami Sohbet
Duanın Kabul Edildiğine Dair İşaretler ''Eüzü billahi Mineş-şeytanirracim. Bismillahirrahmanirrahim'' Herhangi bir Müslüman duasının, isteğinin kabul edildiğine ilişkin deliller üzerinde durulacaktır. ayrıca dua eden bir kimse duasının derhal kabul edilmesi noktasında aceleci davranmamalıdır. islami sohbet Yüce Allah şöyle buyuruyor: 'Kullarım beni senden soracak olurlarsa, bilsinler ki ben onlara pek yakınım. Bana dua edenin...