Cuma Gününde Tırnak Kesmek Şifaya Sebebtir. 

Tırnakları kesmek, hem sağlığınız açısından çok önemli, hem de Peygamberimizz  sallalahu aleyhi ve sellem-in mühim bir sünnetidir. islami  sohbet 

Hazret-i Aişe -radiyallahu anha dan raviyet edilen bir hadis-i şerifte: Tırnakların kesilmesinin fıtrattan; bütün peygamberlerin dinlerinde yer alan ve auygulanan işlerden olduğu belirtilmiştir. (Buhari, Libas. 63.63)

“Kim Cuma günü tırnaklarını keserse, Allah onu öbür Cuma’ya kadar ve üç gün daha fazlasıyla belalardan korur.” buyurmuştur. (Dürrü’l-Muhtar, c. VI sh: 405)

Bir diğer hadis-i şerif’te ise: “Cuma günü tırnak kesmek, şifaya sebeptir.” Buyrulur. (Ebu’ş-Şeyh)

İslam dininde tırnak kesmenin usulü,  Cuma günü namaza gitmeden önce kesmektir.

Bir hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur: “Kim tırnaklarını Cuma günü keserse, Gelecek cumaya kadar üç gün fazlası ile onu bütün belalardan korur.”

İslam göre kesilen tırnaklar çöpe atılmayıp toprağa gömülmelidir. Çünkü Şeytan ve cinler onları alıp oynarlar diye bildirmiştir.

Tırnakların uzun bırakılması hem dinimizce hem de sağlık açısından uygun değildir.

Tırnakların kesilmesi sünettir.

Perşembe günü de tırnak kesilebilir, Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Ya All, tırnak Perşembe günü kesilir. Cuma günü de, koku sür ve yeni elbise giy.)[Deylemi]

(Cumaya perşembe gününden hazırlanın!)

Üzerine güneş doğan en hayırlı gün Cuma gündür.

Sunnete Gore Nasil Tirnak Kesilir2 702x336

Cuma Sünnetleri

Cuma günü bana Salavatı çok okuyun, çünkü o gün okunan salavatlar Şahidlidir. Melekler onlara Şahidlik edermiş.

Cuma erken gitmek, gusul abdesti şle beraber hoş koku sürnmek, misvak kullanmak ve güzel elbiseler giyinmek müstehaptır.

Kim Cuma günü Anne ve babasının veya onlardan birinin kabrını ziyaret eder ve orada Yasin Suresini okursa, günahları bağışlanır.

Cuma  gecesi Kehf suresi okuyan, Kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur.

Cuma günü abdest alan mümin ne güzel bir iş yapmış olur, fakat o gün gusletmek daha faziletli ve sevabtır.Hadisi Şerif Ebu Davud Taharet 130.

Rabbim

Dualı bir hayat yaşayan, duasını hayatına taşıyan, başkalarının duasını alan ve duası kabul olan kullardan eylesin Bizleri İnşaallah.

Cuma Gününde Tırnak Kesmek Şifaya Sebebtir.

Selamun Aleykum Ve Rahmetullah Cümleten Cumanız Tebrik Ederim

Bu mubarek günü  hürmetine evlerimizi aşsız  kalplerimizi Aşksız dillerimizi duasiz birakma Allah’ım

Biliniz ki, kalpler ancak Allah’ı  anmakla huzur bulur.

Peygamber efendimiz buyuruyorki hatirlayan guzelse hatirlanan güzeldir.

Gül  bahçesine giren ya gül olur yada gül  kokar.  yaradanin Affina Resulün  Şefeatine  Cennetin en güzel köşesine mazhar eyle.bizleri.

İslami sohbet platformu olarak olarak  Cuma Gününde Tırnak Kesmek Şifaya Sebebtir adlı konumuzu ele aldık

Selam ve Dua ile

EzeLGenel
Cuma Gününde Tırnak Kesmek Şifaya Sebebtir.  Tırnakları kesmek, hem sağlığınız açısından çok önemli, hem de Peygamberimizz  sallalahu aleyhi ve sellem-in mühim bir sünnetidir. islami  sohbet  Hazret-i Aişe -radiyallahu anha dan raviyet edilen bir hadis-i şerifte: Tırnakların kesilmesinin fıtrattan; bütün peygamberlerin dinlerinde yer alan ve auygulanan işlerden olduğu belirtilmiştir. (Buhari, Libas....