Bugün Aylardan Ramazan| Hoş Geldin Ramazan

Hoş Geldin Ramazan
Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Bismillahirrahmanşrrahim

İslam’ beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır bilgimiz gibi, Oruç niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (yani imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsi ilişkinden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadetlerdir. Oruç bizi bu dünyada kötülüklerden sakındıran, ahirette cehennem ateşinden koruyan ve günahlarımızın bağışlamasına vesile olan önemli bir ibadettir.

”Kim inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”
Biz orucu herhangi bir menfaat düşünce ile değil, yalnız Allah’ın emrini yerine getirmek ve onun rızasını kazanmak için tutarız. Ancak, Allah’ın her emrinde olduğu gibi oruç ibadetinde de birçok hikmetler, bizim için maddi ve manevi pek çok faydalar vardır. islami sohbet

Oruç Ahlakımızı güzelleştirir. Oruç belirli bir süre sadece aç kalma olayı değildir. Oruç, köklü bir irade terbiyesi: İnsanı kötü alışkanlıklardan temizleyen, iyi huylar kazandıran bir ahlak eğitimidir. Dünyada her kötülüğün başı, Allah’ı unutmak ve sorumluluk duygusunu kaybetme tir. Oruç ise bize daima Allah’ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Bu ay boyunca devam eden bu manevi eğitimin olumlu tesiri davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşır.

Oruç, Merhamet Duygularını Geliştirir. Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir insan, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği anlayabilir mi? Onların Çektiği ızdırap yüreğinde duyabilir mi? Elbette ki, gereği gibi duyamazsınız. Fakat bu insan, oruç tutarsa, açlığın ne olduğunu bizzat tatmış olur.

Böylece, yokluk içinde kıvranan fakirlerin sıkıntılarını içinde duyarak, şefkat ve merhamet duyguları gelişir. Bunun sonucu olarak da fakirlere yardım elini uzatarak sıkıntılarını giderir, toplumun huzur ve mutluluğuna katkıda bulunur.

Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır.
Çünkü Kuran-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlamış. Kuran-ı Kerim’de bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen ”Kadir Gecesi” yine bu ay için de kutluyoruz. Ayrıca İslam’ın beş Şartından biri olan oruç da bu ayda tutulur. Müslümanlar için en hayırlı en kutsal aydır bu yüzden On bir ayın Sultanı denilmiştir.

İslam alemi tarafından çok önemli bir yeri olan, Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığı,  İslamiSohbetci.com   Sevginin, Saygının, Sabrın, ve kardeşliğin bir kat daha pekiştiği, Ramazan ayı mübarek bir aydır. İslam alemini karanlıktan aydınlığa çıkaran Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim, bu ayda indirilmeye başlamıştır bildiğiniz gibi.

İslam’ beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır bilgimiz gibi Oruç, sadece yemeyi içmeyi bırakmak değil, aynı zamanda kötülüklerden de uzaklaşmıştır. Midemiz, yiyecek ve içeceklerden uzak kaldığı gibi, dilimiz yalandan, ellerimiz, haram işlerden, gözlerimiz harama bakmaktan, kulaklarımız yalan ve dedikodu dinlemekten, ayaklarımız kötü işler peşinde koşmaktan uzaklaşarak oruçtan nasibini almalıdır.

Oruçludan Beklenen Budur

Oruç tutan bir Müslüman çeşitli yemeklerle donatılmış sofranın başında helal olan nimetlere elini sürmez, sabırla iftar vaktini bekler. Allah’ın emri karşısındaki bu teslimiyet ulvi bir manzaradır. Orucun Müslüman kazandırdığı bu irade terbiyesi, insanı nefsani arzuların esaretinden kurtarıp adeta melekleştiren gerçek bir eğitimdir.

Orucun Mükafatı

Lütfu ve ihsanı bol ve sonsuz olan yüce Allah, kullarının ibadetlerine, yaptıkları iyiliklere bire ondan yediyüz katına kadar mükafat vereceğini bildirdiği halde, bir hadiste: ”Oruç benim içindir, onun mükafatını ben veririm.” (buhari savm,12)

Oruç büyük bir sabır ve fedakarlık sonucu yerine getirilen bir ibadet olduğu için, karşılığı da ona göre kat kat fazlasıyla verilecektir. Hatta oruçlular kendileri için özel olarak , ayrılan, ”Reyyan” kapısından cennete girecekleri Peygamberimiz tarafından bildirilmiş. (Buhari Sav,13)

Bugün Aylardan Ramazan Hoş Geldin Ramazan

Şu kötü günlerde Ramazana Kavuştuk. Elhamdülillah, Dualarımızı daha sık daha çok daha yürekten yapıp her türlü kötü olaylardan kurtulmayı Allah’tan dileme daha çok dileme vakti. Bütün İslam aleminin Ramazanı kutluyorum Hayırlı uğurlu olsun. 

İslami sohbet platformu olarak  Bugün Aylardan Ramazan Hoş Geldin Ramazan, makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir başka makalede görüşmek dileğiyle İslami sohbetci  Dini Sohbet Sohbet sitesinden Sevgiler saygılar

EzeLGenelİslami Sohbet
Bugün Aylardan Ramazan| Hoş Geldin Ramazan Hoş Geldin Ramazan Selamün Aleykum Ve Rahmetullah Bismillahirrahmanşrrahim İslam' beş esasından biri de Ramazan ayında oruç tutmaktır bilgimiz gibi, Oruç niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (yani imsak vaktinden) itibaren güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsi ilişkinden uzak durmak suretiyle yerine getirilen bir ibadetlerdir. Oruç...